Ekonomi

ABD ile İran arasında petrol tankeri gerilimi

İran resmi haber ajansına göre, Kum’daki bir etkinlikte konuşan Devrim Muhafızları Ordusu Sözcüsü Tuğgeneral Ramazan Şerif, “İran, gemilerimize el konulması da dahil olmak üzere ABD’nin herhangi bir eylemine misilleme yapma gücüne sahiptir. ve gemilerini ele geçirmek için.” söz konusu.

İranlı yetkili, ABD’nin girişimlerine karşı gerekli tedbirleri alacaklarını söyledi.

İran ve ABD arasında tanker krizi

ABD, uyguladığı tek taraflı yaptırımlar nedeniyle zaman zaman İran’ın ham petrol taşıyan tankerlerine el koyuyor ve bu gemilerdeki petrolü açık arttırmayla satıyor. İran ise “denizcilik kurallarına uymadıkları” gerekçesiyle Basra Körfezi çevresindeki petrol tankerlerine müdahale ediyor.

ABD medyası 3 Ağustos’ta Pentagon’un “İran müdahalesine karşı Hürmüz Boğazı’ndaki gemilere silahlı denizciler ve denizciler yerleştirmeye hazırlandığını” bildirdi. Haberin ardından İran Devrim Muhafızları Ordusu Donanması, 300 ila 1000 kilometre menzile sahip çeşitli füze türlerini envanterine kattığını duyurdu.

ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM) dün yaptığı açıklamada, yaklaşık 3 bin askerden oluşan 26. Deniz Piyade Seferi Görev Gücü’nün 6 Ağustos’ta Ortadoğu’ya ulaştığını duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu