Teknoloji

Android Cihazlara Uydu Bağlantısı Getirmek İçin Tanıtılan İşlemci

İşlemci üreticisi Qualcomm tarafından geliştirilen Snapdragon Satellite sayesinde artık Android cihazlar için uydu iletişim desteği sunuluyor. Apple’ın iPhone 14 serisine getirdiği özellik, acil durumlarda hayat kurtarıyordu. Tıpkı formda olduğu gibi Android cihazlarda da bu özelliğin olması bekleniyor.

Hemen hemen tüm Android akıllı telefonlar, Qualcomm imzalı işlemcilerle çalışır.

Akıllı telefon dünyasında yeni bir trend haline gelen uydu iletişimi ilk olarak iPhone 14 serisinde kullanıldı. Daha sonra Huawei, bu teknolojiyi amiral gemisi modellerine getirdi. Şimdi sıra Android dünyasına geldi. Qualcomm tarafından geliştirilen Snapdragon Uydusu ile Android cihazlarda uydu bağlantısı özelliği bulunacak.

Uydu telefonları üreten Iridium ile Qualcomm arasındaki iş birliği sayesinde 2023’ten itibaren Android amiral gemileri uydu temasına sahip olacak.

Iridium şirketi, ilk uydu telefonunu 1997 yılında uzaya fırlattı. Şirket, 2019 yılında altyapısını 75 yeni uydu ile güncelledi. Android kullanıcıları, 780 kilometre yükseklikteki bu uydular aracılığıyla dünyanın her yerinden bildirim gönderip alabilecek. Bu özelliğin önümüzdeki yıllarda tabletlere, dizüstü bilgisayarlara ve arabalara eklenmesi bekleniyor.

Akıllı telefonlara gelen uydu iletişim özelliğinin sadece acil durumlarla sınırlı kalmayacağı öngörülüyor.

Bir noktada bu özelliğin sadece acil durum mesajlarıyla sınırlı kalmayacağı, uygun fiyatlı bir hizmete dönüşeceği varsayılıyor. Elon Musk’ın Starlink şirketi de benzer şekilde uyduları üzerinden internet bağlantı hizmeti sunuyor. Uydu üzerinden internete bağlanmak hızlı ve güvenli bir sistem olsa da fiber kablo ile bağlanmaktan daha değerlidir. Android telefonlardaki bu özellik bazı ülkeler tarafından kısıtlanmış olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu