Ekonomi

ASELSAN, Katar’ın zırhlı araçlarını Dünya Kupası’na hazırlardı

ASELSAN, 2022 FIFA Dünya Kupası öncesinde Katar’ın 50 zırhlı aracını 4 ayda modernize ederek şampiyona öncesi teslim etti.

Milli Savunma Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ve Savunma ve Havacılık Sanayii İmalatçılar Derneği (SASAD) tarafından desteklenen 5. Kara Sistemleri Semineri’nde güvenlik güçlerinin kara ögelerinin kullandığı ve kullanmaya başlayacağı sistemler ele alındı.

ASELSAN Kara ve Silah Sistemleri Program Yöneticisi Serhan Özsoy, aktiflikte yaptığı sunumda, şirketin kara sistemleri alanında son devirde yaptığı çalışmalara ait bilgiler verdi.

Katar Silahlı Kuvvetlerinin envanterinde bulunan Renault VAB araçlarının modernizasyonuna ait proje yürüttüklerini belirten Özsoy, “Bu projenin bizim için zorlayıcı yönlerinden birisi de sözleşmenin imzalanmasıyla kullanıcı eğitimlerinin tamamlanıp müşteriye teslim edilmesi arasındaki süre 4 ay olarak gerçekleşti. 50 aracı modernize ederek teslim ettik.” dedi.

Özsoy, bunu daha evvel yürüttükleri zırhlı muharebe aracı, tank modernizasyon projelerinde kazandıkları deneyimle mümkün olabildiğini söyledi.

Serhan Özsoy, “Burada müşterinin şart koştuğu bir konu da 50 aracın Dünya Kupası’na yetiştirilmesiydi. Dünya Kupası’ndaki ilk maçın düdüğü çaldığında 50 aracımızı modernize etmiş ve kullanıcılarına vermiş durumdaydık.” diye konuştu.

Modernizasyon kapsamında araçlara Sarp Uzaktan Komutalı Silah Sistemi, yakın uzaklık gözetleme sistemi, şoför görüş sistemi, V/UHF telsiz ve iç haberleşme sistemi entegre edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu