Haber

“Balyoz davası”nı onayan eski Yargıtay üyelerinin Yüce Divan’da yargılanmasına devam edildi

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) kumpaslarından “Balyoz davası”nda yargılanan bazı sanıklar hakkında örgüt talimatıyla karar verdikleri iddia edilen 5 eski Yargıtay 9. Ceza Dairesi üyesinin “görevi kötüye kullanma” suçundan Yüce Divan’da yargılandığı davaya devam edildi.

Anayasa Mahkemesi Ulu Divan Salonu’nda görülen duruşmada, FETÖ üyeliğinden tutuklu sanık Hamza Yaman ile tutuksuz sanıklar Ekrem Ertuğrul ve Abdurrahman Kavun duruşma salonunda hazır bulundu.

Başka suçtan tutuklu sanık Ahmet Toker ile bulunduğu cezaevinden video konferans yöntemiyle bağlantı kuruldu. Firari sanık Fikriye Şentürk’ün şimdi yakalanamadığı bildirildi.

Savunma yapan Toker, davanın Ulu Divan’a usule uygun şekilde getirilmediğini ileri sürdü ve bunun Yargıtay Kanunu ile Ceza Muhakemesi Kanunu’na ters olduğunu argüman etti.

Balyoz davasında yargılanan kimi sanıkların, düzenlenen seminerdeki konuşmalarını kabul ettiğini belirten Toker, Yargıtay 9. Dairesi olarak onama kararını evrak içeriğine nazaran aldıklarını ileri sürdü.

Kararlarında, seminere katılanların hepsinin türel sorumluluk altında olmayacağının belirtildiğini aktaran Toker, birtakım iştirakçilerin ise hükümeti devirme niyetiyle “gizli ittifak” ve “suç için anlaşma suçunu” işlediğinin kabul edildiğini, bunun daha sonra belgeyi inceleyen Yargıtay 16. Ceza Dairesinin kararında da yer aldığını lisana getirdi.

Yaklaşık 9 yıl evvel verdikleri kararda yargısal takdir hakkını kullandığını söyleyen Toker, bugün de birebir kanıda olduğunu tabir etti. Toker, beraatine karar verilmesini istedi.

Hamza Yaman’ın savunması

Savunma yapan sanık Yaman da Balyoz davasında verdikleri kararla Türk Silahlı Kuvvetlerindeki terfi sırasının değiştiği savının belgeyi inceledikleri tarih prestijiyle kelam konusu olamayacağını ileri sürdü.

Balyoz davasının temyiz incelemesinde hukuksal kanaatlerini kullandıklarını söyleyen Yaman, kararın bozulmasının akabinde tekrar yargılanıp beraatlerine hükmedilen birtakım sanıklar hakkındaki kararın Yargıtay 16. Ceza Dairesince bozulduğunu anımsattı.

Yaman, Balyoz davasının temyiz incelemesinde özel bir yöntem uygulamadıklarını savundu.

Savunmaların akabinde orta kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanık Yaman’ın savunmasına gelecek celse devam edilmesine ve davanın 25 Mayıs 2023’e bırakılmasına hükmetti.

4’ü ceza aldı, biri firari

Darbe girişimi sonrası ilk derece mahkemesi sıfatıyla Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nde yargılanan Dairenin eski lideri Ekrem Ertuğrul’a, “örgüt hiyerarşisine dahil olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım” suçundan 3 yıl 9 ay hapis cezası verilmişti.

“FETÖ üyeliği” suçundan yargılanan eski yüksek yargıçlar Hamza Yaman 11 yıl, Ahmet Toker 14 yıl 3 ay, Abdurrahman Kavun ise 8 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırılmış, Fikriye Şentürk ise hakkındaki yakalama kararına rağmen bulunamamıştı.

Anayasa Mahkemesi, yüksek yargıçları, Anayasa’nın 148. hususuna nazaran, misyonlarıyla ilgili kabahatlerden ötürü, “görevi kötüye kullanma” cürmünden Ulu Divan sıfatıyla yargılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu