Haber

Biden, Xi Jinping ile görüştü: ‘Açık ve net iletişime geri dönüyoruz’

ABD Başkanı Joe Biden ile Çin Devlet Başkanı Xi Jinping arasındaki az sayıdaki görüşmeden biri ABD’nin Kaliforniya eyaletinde gerçekleşti. Yaklaşık iki saat süren görüşmede liderler, iki ülke ilişkilerinin yanı sıra Ukrayna-Rusya ve İsrail-Filistin gündemlerini ele aldı.

Çin Devlet Medyası CCTV, liderlerin toplantı sırasında üst düzey askeri iletişimi yeniden tesis etme konusunda anlaştığını bildirdi. ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi’nin 2022 yılında Tayvan’a yaptığı ziyaretle iki ülke orduları arasındaki iletişim kesintiye uğradı. ABD’nin ziyaretten beklentileri arasında askeri diyaloğun yeniden kurulması da vardı.

‘EN ÇOK GÖRÜŞMELERDEN BİRİYDİ’

Toplantının ardından sosyal medya platformu X’ten mesaj paylaşan ABD Başkanı Biden, “En yapıcı ve verimli toplantılarımızdan biriydi.” Daha sonra basın karşısına çıkan Biden, iki ülke arasındaki askeri bağlantının yeniden kurulması konusunda anlaştıklarını doğrulayarak, “Kazaların oluşmasının nedeni yanlış anlaşılmalardır. Bu nedenle doğrudan, açık ve net iletişime dönüyoruz.” dedi. Biden ayrıca Xi Jinping ile doğrudan temas hattı kurulacağını da sözlerine ekledi.

Biden ile Xi arasındaki görüşmede mutabakata varılan konulardan biri de Çin’den yasa dışı olarak ABD’ye getirilen ve sentetik uyuşturucu üretiminde kullanılan fentanil ile mücadele oldu. Biden konuşmasında, tarafların uyuşturucu trafiğine karşı birlikte çalışmaya devam edeceklerini belirterek, “Çin’den Batı’ya uyuşturucu akışını durdurmak için adımlar atıyoruz. Bu hayat kurtarıcı bir adımdır.”

ABD basınına konuşan üst düzey bir yetkiliye göre Biden, Xi ile görüşmesinde “fentanilin ABD’deki en kötü uyuşturucu sorunlarından biri haline geldiğini” söyledi. Geçtiğimiz ay ABD Hazine Bakanlığı, Çin’de 13 kişi ve 12 şirketi, Kanada’da ise 1 kişi ve 2 şirketi “fentanil üretip sattıkları” gerekçesiyle yaptırım listesine almıştı. ABD Başsavcısı Merrick Garland, “Amerikalıların ölümüne neden olan bu küresel fentanil tedarik zincirinin genellikle Çin’deki kimya şirketleriyle başladığını biliyoruz.”

‘O BİR DİKTATÖR’

Biden, konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Bir gazeteci şunu sordu: “Xi Jinping’i hâlâ diktatör olarak mı tanımlıyorsunuz?” Biden soruya şu yanıtı verdi: “Bakın o, bizden tamamen farklı bir yönetim biçimine dayanan komünist bir ülkeyi yönetmesi anlamında bir diktatör.”

Biden, haziran ayında Pekin’de iki ülke diplomatları arasında gerçekleşen üst düzey görüşme sonrasında Xi Jinping’in “diktatör” olduğunu söylemesi Çin tarafında tepkiye neden olmuştu. (BBC Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu