Haber

Biden: Yönetimim bu karara karşı çıkacak

Biden, yaptığı yazılı açıklamada, “Bu karar yürürlüğe girerse, ABD Gıda ve İlaç İdaresi’nin (FDA) ileride vereceği hiçbir onay siyasi ve ideolojik saldırılardan korumaz.” uyardı.

Söz konusu ilacın Amerika’da kürtajların yarısından fazlasının gerçekleştiği “ilaçla kürtaj” alanında kullanıldığını kaydeden Biden, bu davanın kadınların temel özgürlüklerini ihlal eden ve sağlıklarını tehlikeye sokan benzeri görülmemiş bir karara yol açabileceğine dikkat çekti. risk.

Kararın sadece Teksas’taki kadınları etkilemeyeceğini vurgulayan Biden, kürtajın yasal olduğu eyaletlerde erişilebilirliğin bir yük olacağını da takdir etti.

Biden, “Yönetim bu karara karşı çıkacak. Adalet Bakanlığı temyize gitti” dedi. açıklama yaptı

ABD Lider Yardımcısı Kamala Harris, söz konusu kararın ulusal düzeyde kadın haklarını tehdit ettiğini belirtti.

– ABD’de kürtaj tartışması

2019 yılında eski ABD Başkanı Donald Trump döneminde göreve başlayan Teksas Bölge Yargıcı Matthew Kacsmaryk, 7 Nisan’da kürtaj ilacı “mifepriston”un ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından onayını askıya alma kararı aldığını açıklamıştı. , temyiz için kararı 7 gün erteledi. duyurmuştu.

Öte yandan Washington merkezli bir başka federal yargıç, yaklaşık 20 yıldır piyasada olan ilacın dağıtımının aynı gün kısıtlanamayacağına karar verdi.

Geçen yıl ABD Yüksek Mahkemesi, ülke çapında kürtaj hakkını anayasal olarak garanti altına alan 1973 “Roe-Wade kararını” bozdu.

Bu kararla kürtaj anayasal bir hak olmaktan çıkarken, bu konudaki yasalar da devletlerin kendi inisiyatifine bırakıldı.

inonu-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bakırköy evden eve nakliyat
Başa dön tuşu