Teknoloji

Biden’a sosyal medya kısıtlaması getirildi: Mahkeme yeniden değerlendirecek!

Perşembe günü bir federal temyiz mahkemesi, bir Louisiana yargıcının Biden yönetiminin sosyal medya şirketleriyle iletişim kurma yetkisini sınırlayarak onları zararlı veya yanıltıcı buldukları bilgileri denetlemeye teşvik etme kararını bozmayı değerlendirecek.

New Orleans’taki muhafazakar eğilimli 5. ABD Temyiz Mahkemesi’nin üç yargıçlı bir heyeti, hükümetin yanlış bir şekilde sosyal medya şirketlerini popüler olmayan siyasi görüşleri bastırmaya zorladığını tespit eden yargıcın kararına karşı yönetimin temyiz başvurusu üzerine tartışmaları dinleyecek.

BİDEN’İN SOSYAL MEDYA ŞİRKETLERİ İLE BAĞLANTISI YİNE DEĞERLENDİRİLECEK

ABD Bölge Yargıcı Terry Doughty’nin 4 Temmuz’daki kararı, sosyal medya platformlarında, özellikle COVID-19 politikalarıyla ilgili olarak muhafazakar telaffuzun sansürlendiğini savunan Louisiana ve Missouri’deki Cumhuriyet başsavcılarının talebi üzerine geldi.

Eski Cumhuriyetçi Lider Donald Trump’ın atadığı Doughty, hem Demokrat Başkan Joe Biden’ın hem de Trump yönetimindeki yetkililerin, bunun aşı tereddütlerini körükleyeceği veya COVID-19 salgını sırasında seçimleri alt üst edeceği endişesiyle sosyal medya şirketlerini gönderileri sansürlemeye etkili bir şekilde zorladığını söyledi.

Yetkililer, Meta Platform’un Facebook’u, Alphabet Inc’in (GOOGL.O) YouTube ve artık X Corp olarak bilinen Twitter gibi sosyal medya şirketlerinden gördükleri şeyin yayılmasını sınırlamalarını istediğinde, bu “Orwellci” çabaların 2019’da başladığını söyledi. yanlış bilgi.

Doughty, bu eylemlerin, COVID-19’un yayılmasıyla başa çıkmak için aşılara, maske gerekliliklerine ve hükümet tecritlerine karşı çıkan paylaşımların ve Biden’ın Trump’a karşı kazandığı 2020 seçimlerinin geçerliliğine muhalefetin bastırılmasına yol açtığını söyledi.

İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNÜN İHLAL EDİLMESİ SAVUNULMUŞTUR

Monroe’daki adliyesi, Biden’ın politikalarına meydan okumak için Cumhuriyetçilerin tercih ettiği yer haline gelen yargıç, “yaygın sansür kampanyası”ABD Anayasası’ndaki Birinci Değişikliğin ifade özgürlüğü garantilerini ihlal ettiğini söyledi.

Sağlık ve İnsani Hizmetler Departmanı ve Federal Soruşturma Bürosu da dahil olmak üzere devlet kurumlarının, korunan ifade özgürlüğü içeriğini dar istisnalar dışında kaldırmak veya bastırmak için sosyal medya şirketleriyle konuşmasını yasakladı.

Biden yönetimi hızla temyize gitti ve hakimin kararını süresiz olarak askıya alırken, 5’inci Daire davayı değerlendirdi.

Yönetim, sosyal medya şirketlerini rastgele bir gönderiyi kaldırmaya zorlamayı reddediyor. Doughty’nin emrinin acil durumlarda yanlış bilgilerle başa çıkma yeteneğini engellediğini ve hükümetin kendi özgürce konuşma hakkını ihlal ettiğini söyledi.

Biden yönetiminin itirazını değerlendirecek olan panel, tamamı Cumhuriyetçi liderler tarafından atanan üç yargıçtan oluşuyor: ABD Bölge Yargıçları Edith Brown Clement, Jennifer Walker Elrod ve Don Willett.

Dava, büyük ölçüde partizan çizgilere bölünmüş çok sayıda mahkeme dostu brifing aldı. Cumhuriyetçi eyalet başsavcıları ve Kongre üyeleri iki eyaleti desteklerken, Demokratların önderliğindeki eyaletler yönetimi destekliyor.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu