İş

Borsa İstanbul güne düşüşle başladı

Investing.com – BİST 100endeks güne %0,91 düşüşle 5396,68 puandan başladı.

BIST 100 endeksi dün 5.431- 5.503 puan aralığında hareket etti. Gün sonunda endeks %0,14’lük kısmi artışla 5.446 puandan kapandı. Haftanın son iş gününe olumsuz başlayan BIST 100’de ilk süreçlerde tepkili alımların geldiği ve endeksin 5.400 puan bandında hareket etmeye başladığı görüldü.

açılışta telekomünikasyon , %1’e yakın artışla en pahalı şube oldu. daha sonra sigortaVe perakende satışhafif pozitif bir yatay açılım yaptı.

basit metaller, en çok satış yapılan segment olurken, yaklaşık %3’lük düşüşle petrokimyaVe bankalar %1 civarında bir geri çekilme gözlemlendi. Ana bölümlerin ortasında Sanayi, açılışta %1,4, hizmet%0,3 ve finans%0.35 düşüş yaşadı.

BIST 100 endeksindeki hisseler ilk dakikalarda ortada TUPRS %2,5 fiyat artışı ile öne çıkan pay oldu. daha sonra JANTLAR, GİBİ YAPMAKVe sasa, %1 fiyat artışı ile geldi. EREGL, ISDMRVe SMRTGilk süreçlerde ise %4’e varan maliyet kayıpları yaşadı.

Dış piyasalarda genel olarak olumsuz bir görünüm hakim. Asya endeksleri haftayı negatif kapatırken hafta boyunca yükselişini sürdürdü. NikkiEndeks dün yönünü aşağı çevirirken bugünkü süreçlerde genel trende katılarak hızlı bir şekilde %1,5’in üzerinde fiyat kaybı gördü.

Dünkü süreçlerde ABD endeksleri de sert kayıplar kaydetti. Nasdak%2 düşerken, S&P 500%1,85 ve Dow Jones %1.66 düştü. Avrupa endekslerinde ılımlı bir satış görünümü hakim.

Sabah saatlerinde ABD ve Avrupa vadeli endekslerinin de satış yapması, aşağı yönlü ivmenin devam ettiğini gösteriyor. ABD’de bugün saat 16.30’da açıklanacak olan Tarım Dışı İstihdam verisi, piyasaların yakında takip edeceğinin göstergesi olacak.

Author: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu