Ekonomi

Borsa İstanbul’da son durum: BIST 100 bugün dalgalı hareket etti

Investing.com – BİST 100Endeks dünkü açılış için emsal niteliğinde güne hızlı bir yükselişle başladı ancak sabah seansında hızlı bir gerileme görüldü.

BIST 100 endeksi güne %7,29 artışla başladı ve 5.311 puana yükseldi. Sonraki saatte satışlar hızlandı ve endeks öğle saatlerinde zirve seviyesinden %7’lik bir gerileme ile 4.943 puanla günün en düşük seviyesine geriledi.

Öğleden sonra alıcıların devreye girmesiyle temkinli bir yükseliş kaydedildi. Son saate girerken endeks %3’e yakın fiyat artışıyla 5.100 puan seviyesinde hareket ediyordu.

Sektörel bazda bakıldığında kapanış doğrudur. Sanayi%3,77, finans%1,55 yükselirken hizmet bölüm yatay kaldı. Anın prestijiyle günümüzün en çok talep gören segmentlerinden biri maden ürünleri, basit metallerVe petrokimyaorada. Bilişim Teknolojileri, Baskı, faktoringVe yiyecek%3,5 – %4 bandında düşüşle en fazla satış yapılan şubeler konumundadır.

BIST 100 endeksinde yer alan hisselerin ortasında çimento hisselerinin öne çıktığı görülüyor. Buna göre; OYAKÇ, ÇİMSA, BENİM BUC’UMtavan fiyata ulaşmak KRDMD, TUPRSVe sasaen çok kazandıran diğer hisseler olarak kayıtlara geçti.

TUKAŞ, KERVT, GUBRFÖte yandan son bir saatte yüzde 7’lik düşüşle en çok değer kaybeden hisseler arasında yer alıyor.

GCM Yatırım’dan Kudret Ayyıldır, bugün borsa yorumundayazdı:

Dış piyasalardaki son durumla karşılaştırıldığında Avrupa endeksleri karışık bir görünüm sergiliyor. Asya endeksleri ise Çin borsaları dışında günü pozitif kapattı. ABD borsaları dün pozitif bir kapanış görürken, ABD seansı açılışı öncesi vadeli endekslerin satıcılı hareket ettiği görülüyor. Ayrıca, Avrupa vadeli endeksleri hafif satışlarla birlikte yatay bir görünüme sahip.

Author: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu