Ekonomi

Brent petrolün varili 80,21 dolar

Dün 80,55 dolara yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 80,06 dolardan tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı bugün saat 09.11’deki kapanışa göre yüzde 0,18 artışla 80,21 dolara yükseldi. Aynı zamanda West Texas Intermediate (WTI) ham petrolünün varili 74,91 dolardan satıldı.

Fiyatların yükselişinde geçen hafta etkili olan ve bu hafta da devam etmesi beklenen soğuk hava dalgası nedeniyle ABD’deki bazı petrol üretim tesislerinde yaşanan kesintiler etkili oldu.

Toplam 92 kişinin ölümüne neden olan olumsuz hava koşulları, ABD’nin Kuzey Dakota eyaletinde petrol üretiminin yaklaşık yüzde 20 oranında azalmasına neden oldu.

Ayrıca ABD ve İngiltere’nin Avustralya, Bahreyn, Kanada ve Hollanda’nın desteğiyle gerçekleştirdiği hava operasyonu kapsamında Yemen’deki 8 Husi hedefini vurmasının ardından Orta Doğu’da gerilimin yeniden yükselmesi, arzı artırdı. yan endişeler fiyatların yukarı yönlü hareketini destekledi.

Husilere bağlı Yemen hükümetinin Savunma Bakanlığı Manevi Rehberlik Dairesi Başkan Yardımcısı Abdullah Bin Amir, X platformundaki hesabından yaptığı açıklamada, “Sana’ya yönelik saldırılar, o zamandan bu yana en şiddetli saldırılar olabilir” dedi. Yemen’e yönelik saldırıların başlangıcı.” dedi.

Öte yandan, Çin Merkez Bankası’nın gösterge faiz oranlarını sabit tutmasının ardından Çin’de ekonomik aktiviteye ilişkin endişeler, dünyanın en büyük ikinci petrol tüketicisi ülkede petrol talebinin negatif olacağı endişesini artırarak fiyatları olumsuz etkiliyor.

Çin hükümetinin ekonomiyi canlandırmak için alması beklenen kararlar piyasalarda yakından takip ediliyor.

Yatırımcılar ayrıca geçen yılın son çeyreğine ilişkin ABD büyüme verileri ile bu hafta açıklanacak Aralık ayı kişisel tüketim harcamaları verilerine de odaklanıyor. Söz konusu bilgilerin ABD Merkez Bankası’nın (Fed) gelecekte atacağı adımlara ilişkin sinyaller verebileceği varsayılıyor.

Brent petrolde teknik olarak 80,38 ile 80,45 dolar aralığının direnç, 79,76 ile 79,61 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu