Haber

CHP Diyarbakır İl Başkan Yardımcısı Remzi Sürek’ten Cumhuriyetin 100. yıl dönümüne ilişkin açıklama

CHP Diyarbakır İl Başkan Yardımcısı Remzi Sürek, Cumhuriyetin 100. yıl dönümüne ilişkin açıklama yaptı.

Sürek, beraberindeki parti yöneticileriyle birlikte il genel merkez binasında yaptığı basın açıklamasında Cumhuriyetin 100 yıl önce ilan edildiğini hatırlattı.

“Türkiye Cumhuriyeti, 100 yıl önce güneş gibi bu coğrafyada doğdu. Büyük Cumhurbaşkanı Atatürk’ün açtığı parlak yolda kısa sürede büyük devrimlerle gücünü gösteren Türkiye Cumhuriyeti, hızla gelişen ve saygın bir devlettir. Borçlarını öderken eğitimden sanayiye, sosyal haklardan kültür ve sanata kadar her alanda atılım yapan bir ülke.” “29 Ekim 1923, milletin egemenliğini kazandığı gün, herkesi eşitleyen, halkımızın vatandaş olduğu, dönemin başladığı gündür. 29 Ekim 1923, bu topraklara hakim devletlerin hayallerinin suya düştüğü gündür. 29 Ekim 1923, çağdaş ülkelerle yarışacak büyük ve erdemli bir ülkenin doğum günüdür.” Sürek, şu ifadeleri kullanarak Cumhuriyetin bugün 100. yaşını doldurduğunu hatırlattı.

Sürek şunları söyledi:

“Ulu Önder Atatürk, ‘Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizlersiniz’ demişti. Dediği gibi bu uğurda mücadele etmek, bu ülkenin çocuğu olan herkesin atalarına olan en büyük borcu ve sorumluluğudur.Yarınlara umutla bakan, özgür düşünce ve vicdan sahibi vatandaşlar olarak yaşamanın tek yolu, vatanımızı korumaktır. Demokrasinin, laikliğin, çağdaşlığın ve özgür düşüncenin teminatı olan Cumhuriyet’i, tüm hayatı boyunca bağımsızlık ve özgürlük uğruna mücadele eden Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, milli milletimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. Mücadele kahramanlarının ve tüm şehitlerimizin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını kutluyor, Cumhuriyetimizin nice 100 yıllarını kutlamasını diliyoruz. Yaşasın Türkiye Cumhuriyeti.”

bozkurthaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu