Haber

Darphane: 1 TL’nin maliyetinin 3 TL olduğu gerçek dışıdır

Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü, 1 TL’nin üretim değerinin 3 TL olduğu iddialarıyla ilgili açıklama yayınladı.

Darphane’nin, Türkiye’nin madeni para ihtiyacını arz ve talebi dengeleyecek şekilde ‘sorunsuz ve kesintisiz’ olarak sürdürdüğü belirtilen açıklamada, Darphane tarafından üretilen madeni paraların, yüksek güvenlik alaşımı içeren metallerden oluştuğu ifade edildi.

Açıklamada, ‘madeni alaşımda kullanılan bakır, çinko ve nikel fiyatlarının global çapta yüksek bir dalgalanmaya maruz kaldığı, bu durumun dünyadaki tüm madeni paraların üretimi üzerinde olumsuz tesir oluşturduğu ve piyasaların tekrar istikrara oturmasıyla madeni para üretim maliyeti ile nominal kıymetlerin tekrar dengelendiği’ kaydedildi.

‘ERİTMEYE KALKANLAR, ÖNEMLİ CEZAİ KAİDELERLE KARŞI KARŞIYA KALACAKLAR’

Darphane açıklamasında şunlar denildi.

“Bu tür asılsız beyanlar dikkate alınmamalıdır. Ayrıca, üretimi yapılan madeni paraların ne şekilde üretileceği ve nasıl üretileceği konuları 1264 Sayılı Kanun ile düzenleme altına alınmıştır. Ayrıca, madeni paralar, 32 Sayılı Türk Parası Kıymetini Koruma Tebliği ile de korunmaktadır. Bu paraların içindeki değişik türdeki metal alaşımları elde etmek için eritmeye kalkanlar, ciddi cezai şartlarla karşı karşıya kalacaklardır.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu