Haber

Diyarbakır’da polis şiddeti kameralara yansıdı: Soruşturma başlatıldı

Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde Şeyhmus Eşen’in polis tarafından darp edilmesiyle ilgili soruşturma başlatıldı. Eşen’in darp edildiği anın MOBESE (Mobil Elektronik Sistem Entegrasyonu) görüntüleri ortaya çıktı.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre Eşen, 11 Mayıs’ta aracında çocuğuyla birlikte seyir halindeyken polis tarafından durdurulduktan sonra darp edildi. MOBESE sahnelerinde Eşen’in polis tarafından durdurulduğu, bir süre konuştukları ardından polisin Eşen’i yumrukladığı görüldü.

Olay sırasında Eşen’in araçta bulunan 2 yaşındaki çocuğu da yaralandı. Eşen, Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne giderek darp raporu aldı. Eşen, darp raporu aldıktan sonra saldırgan polisler hakkında Bismil Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Diyarbakır Barosu da olaya karışarak polis hakkında suç duyurusunda bulundu. Hatalı ihbarın ardından Bismil Cumhuriyet Başsavcılığı polis memurunun sözünü aldı. Olayla ilgili soruşturma başlatılırken, baba ve çocuğunun yaralanmasına neden olan polislerin görev başında olduğu belirtildi.

POLİS MEMURU ESEN’DEN DE ŞİKAYET ETTİ

Amida Haber, Eşen’i darp ettiği iddia edilen AY ile de anlaştı. AY, sözleriyle Eşen’i suçladı. Adliye önünde çıkan arbedede güvenliği sağlamak ve trafik akışını yönetmek için bölgede bulunduğunu belirten AY, şunları söyledi; Ambulansa yol vermesi için Şeymus Eşen’i uyardığını ancak Eşen’in kendisine küfür ve hakaret ettiğini iddia etti. Eşen’in kolundan tutup araca çektiğini savunan AY, “Araç sürücüsü bana karşı agresif ve saldırgan tavırlar sergileyerek elimdeki telsizle kolumdan tutup hızla beni aracın içine çekti ve içeri aldı. Bu sırada ‘S..sen ve sabrın’ diyerek bana vurmaya başladı” dedi.

Polis memuru AY; Şeymus Eşen’in direncini kırmak için kademeli olarak güç kullandığını belirterek, Eşen’i dövmediğini söyledi. AY’nin ifadesiyle, “Tartışma sırasında şahsın aracının şoför kapısının altına elini koyduğunu gördüm ve rastgele bir baskın ve baskın yapmamak adına şahsı araçtan zorla çıkarmaya çalıştım. benim ve çevremdeki insanların güvenliği için. Bu olaylar sırasında araçta başka birinin olup olmadığını hatırlamıyorum. Bu sırada çevrede bulunan vatandaşlar araya girerek şahsı daha sonra olay yerine gelen ekip arkadaşlarımla birlikte sakinleştirdi. Beni aracın şoförünün yanından aldılar. Olaylar sırasında plaka ve sürücü bilgilerine ulaşamadım. Bu olaylar sırasında adliye önündeki silahlı kargaşanın devam etmesi, olaya karışan çok sayıda zanlının bulunması ve olay nedeniyle yaralananların bulunması, bazılarının da olaya karışmaması için Bismil Devlet Hastanesine sevk edildim Yaralılar, hastanede ikinci bir olay yaşanmaması ve hastane çevresinde güvenliğin sağlanması için hastaneye sevk edildi. kendini savundu

Polis memuru AY, Şeymus Eşen’in trafikte geçiş üstünlüğü olan ambulansa yol vermeyerek kuralları ihlal ettiğini, polisin görevini yapmasının sorun olduğunu belirterek, Eşen hakkında suç duyurusunda bulundu. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu