Haber

Erdoğan’dan Kabine Toplantısı Sonrası Açıklama: “10 Mart’ta Seçim Kararı Alacağız”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen Kabine Toplantısı 4 saat sürdü. Erdoğan, Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybedenlerin sayısının 46 bin 104 olduğunu açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı’nın ardından açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybedenlerin sayısının 46 bin 104 olduğunu açıkladı.

Seçim tarihi hakkında konuşan Erdoğan, “Cuma günü alacağımız kararla süreci başlatıyoruz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Kentsel Dönüşüm’ üzerinden muhalefeti suçladı.

Şimdi ne yapacaksak daha hızlı ve kararlı bir şekilde hayata geçirmeliyiz. Milletimiz şahittir; Kentsel dönüşüm projelerinin bir an önce tamamlanması için adeta yalvardık. Bu konu siyaset malzemesi olamaz dedik. 15 yıldır ‘kentsel dönüşüm’ dedik, ana muhalefet başta olmak üzere genç muhalefet ‘kentsel dönüşüme karşıyız’ dedi. Bununla ilgili çeşitli mitingler yaptılar ve şimdi o vatandaş bizi engelliyor ‘lütfen binalarımızı yıkın’. 15 yıl önce size kentsel dönüşüm dedik, bizi takip etseydiniz o binalar bugün bitecekti. Yalvardım, kabul ettiremedim. Hep önümüzü kestiler.

İzmir’deki Karabağlar’ın hızlı bir kentsel dönüşüme ihtiyacı var. Yapamazsınız, böyle bir sorununuz yok. Aynı şey Ankara için de geçerli. İstanbul’da KİPTAŞ’ın kurucusuyum, yapamazlar.’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

”2 AYDA 100 BİN KONTEYNER HEDEFİ”

“Deprem bölgesindeki 11 ilimizde yıkılan, acil yıkılan ve ağır hasarlı bina sayısı 230 bin, buradaki bağımsız bölüm sayısı ise 645 bin. Amacımız yarım milyon depremzedeyi 2 ayda 100 bin konteyner kurarak daha iyi koşullarda yaşayabilecekleri bu bölgelere ulaştırmak’ dedi.

AFET BÖLGESİNDE KOSGEB BORÇ TAKASI

“Deprem bölgesindeki işletmelerin KOSGEB’e olan 2023 borçlarını, afette hayatını kaybeden işletmecilerimizin tüm borçlarını siliyoruz. Bugüne kadar 1 milyon 61 bini aşkın depremzedemize hane başına 10 bin lira acil yardım ödemesi yaptık.

Depremde ağır hasar gören bölgelerdeki esnafa 60 ay vadeli, 12 ay ödemesiz, yüzde 7,5 faiz oranıyla yarısı geri ödemeli olmak üzere 250 bin liraya kadar kredi veriyoruz. Hazine tarafından ödenir. Mevcut planlamaya göre 405 bini konut, 83 bini köy konutu olmak üzere toplam 488 bin yeni konut yaparak vatandaşlarımıza teslim edeceğiz. Hedefimiz önümüzdeki 2 ayda 244 bin konut ve 75 bin köy konutunun inşaatına başlamak. Yaklaşık 22 bin tanesi inşa edildi. Ayrıca yaklaşık 40 bin binada 164 bin orta hasarlı bağımsız bölümün eklenmesi için çalışmalara başlıyoruz.’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu