Ekonomi

“Et fiyatları aşırı yükselecek”

Gaytancıoğlu, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, daha önce ekmek, ayçiçeği, nohut, mercimek ve süt başta olmak üzere, birçok gıda ürününde fiyatların artacağı yönünde yaptığı uyarılar konusunda maalesef haklı çıktığını söyledi.

Hayvanların kesime gönderilmesi nedeniyle yakın zamanda et fiyatlarının da aşırı yükseleceğini iddia eden Gaytancıoğlu, şunları kaydetti:

“Şimdi de ‘böyle giderse et fiyatları altınla yarışacak’ uyarısı yapıyorum. Zira birinci sinyaller gelmeye başladı. Peynir fiyatları et fiyatlarıyla müsabakaya başladı. Zira süt inekleri hızla kesilmeye başlandı. İnek kesitleri nasılsa bitecek, o vakit ne olacak? Et fiyatları altınla yarışacak. Bugün 1 gram altınla aşağı üst 5 kilogram et alabilirsiniz lakin argüman ediyorum o denli bir gün gelecek ki 1 gram altınla lakin 2,5 kilogram kıyma yahut et alabileceğiz.”

Gaytancıoğlu, Tarım ve Orman Bakanlığının 2023 yılı bütçesinin gelecek hafta TBMM Genel Konseyinde görüşüleceğini anımsatarak, bütçeye ek artış sağlanarak, süt hayvancılığı yapan işletmelere yem ya da üretim dayanağı verilmesini istedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu