Ekonomi

Euro/TL 21 seviyesini aştı, dolar/TL yeni zirve gördü

Investing.com – Dolar ve euro kurunda bir süredir gözlenen yatay seyir yerini yükselişe bıraktı. Doların küresel piyasalarda değer kaybettiği Mart ayında gerileyen ülke para birimlerinde yükseliş yaşandı.

Dolar/TL zirvede

Döviz kuru bugün 19.21 ile bugüne kadarki en yüksek seviyesinden işlem gördü.

Bu ay ABD doları/Güney Afrika randı%3 ABD doları/Macar forinti%2, ABD doları/Güney Kore wonu, ABD doları/Meksika pesosuile ABD doları/Malezya ringgiti%1’den fazla düşüşle ABD doları/Türk lirası %1.6 yükseldi. Yılın ilk çeyreğinde döviz kurundaki artış oranı %2,5 oldu. TL, bu ay gelişen ülke para birimlerinden negatif ayrışarak dolar karşısında değer kaybetti.

Euro/TL’deki yükseliş hızlandı

Euro bu ay gelişmiş ülke para birimleri karşısında oldukça sınırlı bir yükseliş yaşarken en çok dolar karşısında yükseldi. avro dolarBu ay prim %3’e yakındı.

Avro/TL Bugün 21.04’e ulaşarak tüm zamanların rekorunu kırdı. Döviz kurundaki aylık artış oranı yüzde 4’ü aştı. Hem TL’deki zayıflık hem de euronun küresel piyasalarda olumlu bir ay geçirmesi nedeniyle kurdaki yükseliş hızlandı.

Yerel seçimler yaklaşırken TL varlıklarda hareketlilik artmaya başladı. Borsada 5 bin puanın altında baskı devam ederken, 6 aylık yatay seyrin ardından dövizde hafif bir yükseliş gözleniyor.

KKM’de faiz üst sınırı kaldırıldı

Döviz kurlarındaki atakları durdurmak amacıyla Aralık 2021’de uygulamaya alınan Döviz Korumalı Mevduat hesaplarında bankalar için üst faiz limiti politika oranı +300 puan olarak belirlendi. bugün Resmi Gazete’de ilan edildi. karar vermek üst sınır kaldırıldı. Diğer bir deyişle, bankaların dövize çevrilebilir mevduatlara uygulayacakları faiz oranında herhangi bir sınırlama olmayacaktır. Karar sonrası kurdaki yükseliş devam ederse ve bankalar faiz oranlarını yükseltirse Hazine’nin ödeyeceği farktan dolayı yükümlülük artacak.

Yazar: Deniz Engin

haberpazarlar.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bakırköy evden eve nakliyat
Başa dön tuşu