Ekonomi

Fed/Williams: ABD para politikası iyi durumda

New York Fed Lideri John Williams, ABD para politikasının “iyi bir noktada” olduğunu ancak yetkililerin nasıl ilerleyeceklerine karar vermek için verileri incelemeleri gerektiğini söyledi.

Williams, Bloomberg TV’ye yaptığı açıklamada, “Sınırlayıcı bir politika duruşuna sahip olmak açısından para politikasını çok iyi bir yere koyduğumuzu düşünüyorum” dedi. Uygulanan politikanın arz ve talebi daha da istikrara kavuşturmak ve enflasyonu hafifletmek yönünde arzu edilen etkileri yarattığını belirten Williams, Fed’in faiz oranlarını önemli ölçüde artırarak “çok şey yaptığını” sözlerine ekledi.

Williams’a göre yetkililerin, enflasyonu sürdürülebilir bir şekilde yüzde 2 hedefinde tutmak için gerekirse politikada ayarlama yapması gerekiyor. “Verileri izlemeye, tüm bunları dikkatlice analiz etmeye ve kendimize şu soruyu sormaya devam etmemiz gerekecek: Bu seviye yeterince kısıtlayıcı mı?” Williams, “İşgücü piyasasındaki dengesizliklerin azaltılması ve enflasyonun yeniden düşürülmesi konusunda istikrarlı bir ilerleme var mı?” terimleri kullandık.

Bu arada Dallas Fed Lideri Lorie Logan, bir sonraki Fed toplantısında faiz artırımı yapılmamasının uygun olabileceğini ancak %2 hedefine ulaşmak için gelecekte daha fazla sıkılaştırma adımı gerekebileceğini ifade etti. Chicago Fed Lideri Austan Goolsbee, asıl meselenin “faizlerin ne kadar yüksek kalması gerektiği” konusuna kaymaya başladığını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu