Ekonomi

G7, füze transferleri nedeniyle İran’a uçuş yasağı uyarısında bulundu

Önemli bir gelişme olarak G7 ülkeleri İran’a, İran Havayollarının Avrupa’ya uçuşlarının yasaklanmasını da içerebilecek ciddi yeni yaptırımlar uygulamaya hazır olduklarının sinyalini verdi. Bu uyarı, İran’ın Rusya’ya balistik füze transfer etmeye hazırlanıyor olabileceği yönündeki haberlere yanıt olarak geldi.

ABD, Japonya, Almanya, İngiltere, Fransa ve Kanada’nın yer aldığı ve şu anda İtalya’nın başkanlığını yürüttüğü grup bugün ortak bir açıklama yayınlayarak İran’ı Rusya’ya füze göndermemesi konusunda uyardı. Bu tür bir eylemin İran’ın Rusya’nın Ukrayna’daki askeri faaliyetlerine verdiği destekte önemli bir tırmanış anlamına geleceği ve hızlı ve koordineli karşı tedbirlerle sonuçlanacağı vurgulandı.

Adının açıklanmasını istemeyen üst düzey bir ABD’li yetkili, olası tepkilerden birinin, ülkenin en önemli devlet havayolu şirketi olan Iran Air’in çeşitli Avrupa şehirlerine yolcu uçuşlarını gerçekleştirmesinin yasaklanmasına yol açabileceğini belirtti. Bu standart uluslararası ilişkilerden önemli bir sapma anlamına gelecektir.

ABD füze transferi iddiasını henüz doğrulamamış olsa da, bildirildiği üzere Tahran ve Moskova arasında füze teknolojisine ilişkin görüşmelerin devam ettiğine dair kanıtlar var. Bugün Viyana’da bir konuşma yapan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, bazı Avrupa ülkeleri ve ABD’nin olası transferden duydukları ortak endişeyi ve gerçekleşmesi halinde bu konuyu ele alma konusundaki kararlılıklarını dile getirdi.

Daha önce Umman’da ABD’li yetkililer ile İranlı temsilciler arasında İran’ın Kızıldeniz’de Husilere verdiği destek ve bölgedeki diğer istikrarsızlaştırıcı faaliyetlerine odaklanan dolaylı görüşmeler yapılmıştı.

G7’nin uyarısı, İran’ın Ukrayna’da kullanılmak üzere Rusya’ya önemli sayıda karadan karaya balistik füze tedarik ettiğini öne süren bir Reuters raporunun ardından geldi. ABD de İran’ı Rusya’ya Ukrayna hedeflerine karşı kullanılan insansız hava araçları, güdümlü bombalar ve topçu mühimmatı sağlamakla suçladı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin İran’ın bazı füze ve teknolojileri ihraç etmesine getirdiği kısıtlamalar Ekim ayında sona erdi ancak ABD ve Avrupa Birliği, Orta Doğulu vekillere ve şimdi de potansiyel olarak Rusya’ya silah ihracatı konusundaki endişeleri nedeniyle İran’ın balistik füze programına yönelik yaptırımları sürdürdü.

Avrupa Birliği’nin de Rusya’yı silahlandırdığı gerekçesiyle İran’a karşı harekete geçmeyi düşünmesi, İran’ın Moskova ile askeri işbirliğine yönelik uluslararası tepkinin arttığına işaret ediyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu