Ekonomi

Google’dan haber yazabilen yapay zeka teknolojisi

The New York Times’ın konuya yakın kaynaklara dayandırdığı habere göre, gazetecilere yardımcı olmak için geliştirilen yapay zeka teknolojisi, The New York Times, The Washington Post ve ABD’nin önde gelen gazetelerinden The Wall Street Journal’ın sahibi olan News Corp yöneticilerine verildi. sunuldu.

Google’ın “Genesis” adını verdiği teknolojinin, kendisine verilen güncel olaylar dahil her türlü veriden haber metni hazırlayabildiği belirtildi.

Google, gazeteciler için “kişisel asistan” olarak tasarlanan bu teknolojinin gazetecilere daha önemli haberler için zaman kazandıracağını düşünüyor.

Bazı yöneticiler Genesis’i “rahatsız edici” buldu

Söz konusu sunuma katılan bazı yöneticiler Genesis’i “rahatsız edici” buldular ve “doğru haber yazmak için bazı değerli noktaların gözden kaçırıldığını” söylediler.

Google sözcüsü Jenn Crider yaptığı açıklamada, “Genesis, gazetecilerin hikaye yazma ve doğrulama konusundaki temel rolünü değiştirmeyi amaçlamıyor.” Dedi. değerlendirmesini yaptı.

New York Şehir Üniversitesi’nden Prof. Google’ın yeni teknolojisinin potansiyel artıları ve eksileri olduğuna dikkat çeken Jeff Jarvis, “Bu teknoloji gerçek bilgileri güvenilir bir şekilde sunabiliyorsa, gazeteciler bunu kullanmalı” dedi. terimini kullandı.

Jarvis, bazı haberlerin gazetecilerin ve haber kuruluşlarının nüans ve kültürel anlayışa sahip olmasını gerektirdiğine işaret ederek, söz konusu teknolojinin kullanımının haber kuruluşlarının güvenilirliğini zedeleyebileceğine dikkat çekti.

Haber merkezlerinde yapay zeka tartışması

Dünyanın dört bir yanındaki haber kuruluşları, haber merkezlerinde yapay zeka teknolojilerini kullanıp kullanmamayı tartışıyor.

The Times, NPR radyo ve Insider dahil olmak üzere bir dizi kuruluş, “saniyelerin ve doğruluğun çok önemli olduğu haber dünyasında sorumlu bir şekilde nasıl uygulanabileceğini görmek için” yapay zekanın potansiyellerini keşfetme planlarını duyurdu.

Associated Press (AP), uzun süredir kurumsal raporlar gibi konuları raporlamak için yapay zekayı kullanırken, ajans ayrıca haber arşivini yapay zeka modeli Chat GPT ile paylaşacağını duyurdu.

Öte yandan NBC News ve The Times gibi haber kuruluşları, verilerin yapay zeka tarafından yetkisiz olarak kaydedilmesine tepki gösterdi.

habergolyaka.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu