Ekonomi

Guangzhou’da yabancı sermayeli işletmelerin sayısı yüzde 90 arttı

GUANGZHOU, 16 Ocak (Xinhua) — Çin’in güney Guangzhou metropolünde kayıtlı yabancı fonlu işletmelerin sayısı 2023’te bir önceki yıla göre yüzde 90 artarak 6.600’ü aştı.

Söz konusu dönemde kentin yüksek teknolojili sanayilerinde fiili olarak kullanılan yabancı sermaye miktarı bir önceki yıla göre yüzde 11,9 arttı.

2023 yılında Guangzhou’da bir dizi yüksek kaliteli yabancı yatırım projesinin temelleri de atıldı. Belediye ticaret bürosundan yapılan açıklamaya göre, Hyundai Motor’un ilk yurt dışı hidrojen yakıt hücresi projesi, Alman kimya devi BASF’nin güney Çin’deki bölge merkezi ve Airbus’ın uluslararası havacılık malzemeleri dağıtım merkezi gibi projelerin inşaatı tüm hızıyla devam ediyor.

Guangzhou şehri, yabancı sermaye için yatırım ortamını iyileştirmek ve daha fazla yabancı yatırımcı çekmek amacıyla Ocak ayında yeni önlemler duyurdu. Bu önlemler arasında daha fazla çokuluslu şirketin bölgesel merkezler kurmasının ve şehirdeki yatırımlarını genişletmesinin teşvik edilmesi yer alıyor. Öte yandan kentte bu yıl uluslararası yatırım toplantıları ve çeşitli etkinliklerin düzenlenmesi ve iş dünyasında işçi etkileşiminin kolaylaştırılması planlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu