Yaşam

Hayal Değil Gerçek! İtalyan Kasabası Presicce’ye Taşınan İnsanlara Tam 558 Bin Türk Lirası Verilecek

İtalya’nın dört bir yanından mülk sahipleri, son yıllarda emlak dünyasını canlandırmayı amaçlayan birbirinden ilginç fikirlerle gündem oldular. Bir dolara satılan harap evlerden, düşük fiyatlara oturmaya hazır evlere kadar, bir rekabet çılgınlığı söz konusu. Şimdilerde ise İtalya’nın küçük bir kasabası olan Presicce, yaklaşık 558 bin Türk Lirası karşılığı bölgeye taşınmak isteyen yeni sakinlerini arıyor… İçeriğimizi merak ediyorsanız sizleri şöyle alalım… ?

Kaynak: https://edition.cnn.com/travel/articl…

Geçtiğimiz günlerde İtalya’nın Puglia kentinin belediyesi son derece farklı bir açıklamayla gündem oldu. Kentin Persicce isimli tarihi kasabasında mülk satın alanların belediye tarafından finansal takviyeyle yardım edileceği açıklandı.

Yetkililer, insanlara boş bir konut satın almaları ve oturma müsaadesi almaları için yaklaşık 558 bin Türk Lirası kadar bir ödeme yapacaklarını söylüyor.

Anlaşma kapsamında satışa çıkan meskenlerin fiyatları yaklaşık 477 bin Türk Lira üzere bir fiyat ile başlıyor. İtalya’da satılık diğer ucuz mülkler gibi, bunlar da asıl sahipleri tarafından uzun süredir terk edilmiş durumda.

Presicce’deki yetkililer, bu teşvik teklifinin, doğum oranının her yıl daha az olduğu ve nüfusu azalan kasabalarına yeni bir soluk getirmesini umuyor.

Yerel meclis üyesi Alfredo Palese: “Şehir merkezinde 1991’den önce inşa edilmiş ve sonradan terk edilmiş birçok boş ev var. Harika mimari ve sanatla dolu şehrimizin yavaş yavaş terk edilmesine tanık olmak üzücü.”

“Buraya taşınıp bu terk edilmiş evlerden birini satın almak isteyenlere bir teklif vereceğiz. Bu teklif ikiye bölünecek: eski bir ev satın almaya ve gerekirse onu yeniden tasarlamaya harcanacak.”

Belediye, yeni iş yeri kurmak için vergi avantajları ve çocuklu aileler için takviye ikramiyeleri dahil olmak üzere daha fazla insanı cezbetmek için planlar başlattı.

Yeraltında bulunan tarihi yağ fabrikalarına yapılan çeşitlere, zeytinyağı ve yemek tadımı yapılan şenliklere ek olarak, bölgeye ilişkin tarihi ögelerin sergilendiği bir uygarlık müzesi kasabanın ilgi alımlı yerler ortasında yer alıyor.

Peki ya siz bu teklifi nasıl buldunuz? Yorumlarda buluşalım!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu