Teknoloji

İngiltere Başbakanı Sunak: Dünyanın ana sınırlarının belirlendiği bir dönemdeyiz!

Başbakan Rishi Sunak Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Londra’yı endüstri liderlerine bir teknoloji merkezi olarak sunarken ve onları AI’nın fırsatlarını ve zorluklarını kavramaya çağırırken, İngiltere’nin AI düzenlemelerinin küresel evi haline gelebileceğini söyledi.

RISHI SUNAK, YAPAY ZEKA GÜVENLİĞİ İÇİN BÜYÜK ZORLUKLARA KARŞI ÇALIŞIYOR

Sunak hükümeti, bu yılın sonlarında ve Pazartesi günü yapay zekanın riskleri ve düzenlenmesi konulu bir zirveye ev sahipliği yapacak. “teknolojinin tektonik plakaları değişiyor. AI’nın olanakları olağanüstü. Ama bunu güvenli bir şekilde yapmalıyız ve yapacağız.” söz konusu. Sunak, London Tech Week konferansında yaptığı konuşmada;

“Birleşik Krallık’ı yalnızca entelektüel bir ev değil, aynı zamanda küresel AI güvenlik düzenlemesinin coğrafi evi yapmak istiyorum.”açıklamalarını ekledi.

Dünyanın dört bir yanındaki hükümetler artık yapay zekanın potansiyel olumsuz sonuçlarını inovasyonu engellemeden değerlendirebilecekleri ve dizginleyebilecekleri bir istikrar bulmaya çalışıyor.

İNSANLARIN İSTİHDAMINA İLİŞKİN

Sunak, teknoloji bölümünün ekonomiyi büyütme önceliğinin merkezinde olduğunu söyledi ve çalışanların işleriyle ilgili endişelerini kabul etmekle birlikte, önceki teknolojilerin de benzer zorluklar yarattığını kaydetti.

“Açıkçası insanların derdi istihdam. Geçmişte bu sorunlarla boğuştuk.”söz konusu.

Birleşik Krallık, teknolojiye adanmış yeni bir yapı oluşturmak yerine, Mart ayında yapay zeka için düzenleyici sorumluluğu insan hakları, sağlık ve güvenlik ve rekabeti denetleyen organlar arasında bölmeyi seçti.

“DÜNYANIN ÇİZGİLERİ BELİRLEDİĞİ BİR ZAMANDAYIZ”

Geçen hafta Washington’a yaptığı bir ziyarette Sunak, teknolojinin risklerini ele alacak ve uluslararası koordineli eylem yoluyla bunların nasıl hafifletilebileceğini tartışacak olan İngiltere’nin AI zirvesine ev sahipliği yapmak üzere ABD Başkanı Joe Biden’ın liderliğini üstlendi.

Maliye Bakanı Jeremy Hunt konferansta yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Dünyanın bu yüzyılın geri kalanını özetlediği bir andayız”söz konusu.

“Teknolojinin herkese gerçekten fayda sağlayacak şekilde ayarlanmasını sağlamak için bu ülkenin iyi bir güç olmasını istiyorum.”

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu