Haber

İsrail saldırılarına ilişkin İngiliz kanıtı: Güvenli ilan edilen Gazze’nin güneyi vuruluyor

Hamas’ın 7 Ekim’deki baskının ardından Şeridi’ne tam abluka uygulamaya başlayan İsrail, bölgenin kuzey kısmının boşaltılmasını talep etti.

Gazze’nin kuzeyinde bildiri bırakan İsrail uçakları, sivilleri yerinden ederek güneye yönlendirmek istedi.

İsrail sivillere saldırıyor

Ancak İsrail’in “güvenli” olarak nitelendirdiği güneye doğru ilerleyen siviller, uyarıldıktan sonra hedef alınıyor.

Tel Aviv yönetiminin güney bölgesine yönelik saldırılar öncesinde yaptığı uyarı, saldırı sonrasında oluşan enkaz görüntüleriyle de doğrulandı.

Önce güneye gitmeye zorladı, sonra vurdu

Gazze Şeridi’nin güneyine gitmek zorunda kalan yüz binlerce Filistinli, İsrail savaş uçaklarının saldırısına uğradı.

8 Ekim’de Han Yunus’a gidilmesini öneren İsrail ordusu, 10 Ekim’de aynı yerin merkezine saldırdı. 200’den fazla hedef vuruldu.

İsrail tarafından tahliye edilecek alanlar net bir şekilde açıklanırken Gazzelilerin nereye gidecekleri konusunda bilgiler muğlak bir şekilde belirtiliyor.

Refah’ın merkezine saldırı

11 Ekim’de Mısır sınırına yakın bir bölge hedef alındı. Refah’ın merkezindeki bir meydan İsrail tarafından bombalandı.

İsrail ordusunun sosyal medyadaki tüm uyarıları incelendi ancak daha sonra tahliyelere ilişkin farklı bir talimat verildiğine dair bir bilgiye rastlanmadı.

İki kamp hedef alındı

18 Ekim’de Nuseyrat kampını vuran İsrail, 8 Ekim’de yaptığı uyarıda Filistinlilerden buradaki kamplara gitmelerini istedi. 17 Ekim’de Burayj kampına saldırı düzenlendi.

Görüntülerin tamamında yükselen dumanlar ve moloz yığınları arasında kayıp kişiyi bulmaya çalışan vatandaşlar görülüyor.

“Hiçbir yer güvenli değil”

Nuseyrat kampı 25 Ekim’de bir kez daha İsrail ordusunun saldırısına uğradı. Katar merkezli El Cezire’ye verdiği röportajda şöyle denildi: “Gazze’nin hiçbir yeri kesinlikle güvenli değil.”Söylendi.

“Git” dedikleri Han Yunus’a bombardıman

Bir diğer uyarıda ise 16 Ekim’de Gazzelileri güneye gitmeye zorlayan İsrail, 19 Ekim’de söz konusu bölgedeki Han Yunus’un merkezine saldırı düzenledi.

Bombardıman Cemal Abdülnasır Caddesi’nde gerçekleşti. Ölen ve yaralananlar enkaz altından çıkarılarak Nasser Hastanesi’ne kaldırıldı.

İsrail ordusu, “Kendi güvenliğiniz ve sevdiklerinizin güvenliği sizin için önemliyse güneye, Han Yunus’a gidin.”Şöyle bir uyarıda bulundu:

İsrail ordusu: Güneye gidin dedik ama vurmaya devam edeceğiz

Ortaya çıkan görüntülerle ilgili sorulan İsrail ordusu, açıklamasında şu iddialarda bulundu:

Belirli konumlarla ilgili daha fazla bilgi sağlayamayız. Gazze’deki sivillere güvenlikleri için güneye gitmeleri çağrısında bulunduk ancak Gazze genelindeki terörist hedefleri vurmaya devam edeceğiz.

İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF), uluslararası hukuka uygun olarak sivil halkın zarar görmesini önlemek için önlemler alıyor. Bu önlemler aynı zamanda mümkün olduğunca saldırı öncesi uyarıları da içerir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu