Haber

İzmir dünyanın ilk Yavaş Şehir Metropolü seçildi

Dünyanın ilk Cittaslow (Yavaş Şehir) Metropolü unvanı için pilot şehir seçildi. izmir Uluslararası Cittaslow Uyumlaştırma Komitesi toplantısına ev sahipliği yaptı. Toplantıda Lider Tunç SoyerCittaslow unvanını alan dünya şehirlerine Türkiye’den Şarkör ile birlikte sertifika vererek, “Cittaslow bize ve tüm dünyaya umut veriyor.” Dedi.

izmirBüyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in girişimiyle dünyanın ilk Cittaslow (Yavaş Şehir) Metropolü unvanı için pilot şehir ilan edildi. izmir Uluslararası Cittaslow Uyumlaştırma Komitesi toplantısına ev sahipliği yaptı. Seferihisar Maya Otel’de düzenlenen toplantıya İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in yanı sıra Cittaslow Genel Sekreteri Pier Giorgio Oliveti, Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin, Cittaslow temsilcileri ve Cittaslow şehirlerin temsilcileri katıldı. Soyer, toplantıda Cittaslow unvanını kazanan Türkiye’den Şarköy, Çin’den Dongying, Kolombiya’dan Marulanda, Polonya’dan Golub – Dobrzyn ve Biala Piska kentlerinin temsilcilerine sertifika dağıttı.

SOYER: YUVARLAK KÜLTÜRÜ VİZYON OLARAK BENİMSEDİK

Konuşmasına Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılını kutlayarak başlayan Lider Tunç Soyer, “Bugün birbiriyle iç içe geçmiş krizlerle karşı karşıyayız. Demokrasi krizleri, savaşlar, iklim krizleri gibi birçok sorun yaşıyoruz. .Yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşları olarak toplumlarımızın refahı için değişikliklere ihtiyacımız var.Cittaslow şehirleri daha sürdürülebilir hale getirmeye çalışıyor.Şehirleri ve toplumları dönüştürerek ayrımcılık ve yoksulluğa karşı elinden geleni yapıyor.Kültür çok değerlidir bu noktada kültür hayatın kendisidir, birikmiş deneyimler ve paylaşımdır. Döngüsel kültür dediğimiz bir kavram var. İzmir’de düzenlenen etkinlikte bu kavram kullanıldı. UCLG Kültür Zirvesi’nde de ortaya koyduk. Döngüsel kültür 4 ana başlıktan oluşuyor. başlıklar: doğamızla uyum, birbirimizle uyum, geçmişimizle uyum ve değişime uyum.İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak bunu bir vizyon olarak görüyoruz ve yönetim modellerini nasıl uyumlaştırabiliriz diye düşünüyoruz. Her karar, “Her hareketin birbiri ile olan ilişkisini dikkate alarak çalışıyoruz” dedi.

“CITTASLOW BİZE VE TÜM DÜNYAYA UMUT VERİR”

Soyer ayrıca dünyanın ilk Cittaslow Metropolis unvanı için pilot şehir seçilen İzmir’de yürütülen çalışmalara ilişkin bir sunum yaptı. Agora, Demirköprü ve Buca’da yürütülen çalışmalar hakkında bilgi veren Başkan Soyer, “Şehirlerin kalbinde mahalleler var. Bu mahalleler etkileşimin en yoğun olduğu yerlerdir. Yavaş Şehir’in uygulama alanları olarak öncelikle bu mahalleleri seçtik. Tüm çalışmalarımızı yaparken hala heyecanlıyız ve Cittaslow’dayız.” “Yürümeye devam ediyoruz. Yavaş Şehir bize ve tüm dünyaya umut veriyor” dedi.

Kaynak: ANKA / Dünya

caldiran-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bakırköy evden eve nakliyat
Başa dön tuşu