Haber

Kahramanmaraş’taki barajlar depremzedelerin umudu oldu

Barajlar depremin vurduğu çiftçiler için can suyu olacak

KAHRAMANMARAŞ – Kahramanmaraş’ta etkili olan şiddetli yağışların ardından yüzde 80’e ulaşan barajlardaki doluluk oranı, depremin vurduğu çiftçilerin can damarı olacak.

Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta meydana gelen depremin ardından şiddetli yağışlar kentteki barajların çoğunu doldurdu. Barajlardaki doluluk oranı yüzde 80’e ulaşırken, yaz sezonu öncesi çiftçi sevindi. Menzelet ve Kılavuzlu barajlarında yüzde 80’e, Sır, Kandil, Sarıgüzel ve Adatepe barajlarında ise yüzde 70’e çıktığı kaydedildi.

Yaz mevsimi gelmeden barajların doluluk oranlarının çiftçinin yüzünü güldürdüğünü, üretimin daha da artacağını belirten Kahramanmaraş Ziraat Odası Başkanı Mehmet Çetinkaya, depremden etkilenen çiftçilerin hasadın olumlu olmasını umduklarını ifade etti.

Çetinkaya, “Üretim dönemi yerini hasata bırakacak ve artık sayılı günler kaldı. Deprem sonrası meydana gelen yağışlar ve barajlarımızda doluluk oranları arttı. Barajlarımızın doluluk oranları yüzde 80’lere ulaştı. Deprem nedeniyle yaşadığımız sıkıntı ise Pazarcık ilçesindeki Kartalkaya Barajı’dır.” Barajın gövdesinde meydana gelen çatlak nedeniyle sular çatlak seviyesine kadar tutulmuş ve seviye boşaltılmıştır. Bu afet yaşanmasaydı barajın doluluğu yüzde yüze ulaşacaktı. Diğer barajlarımızda sıkıntı yok. Barajların doluluk oranları tarımı durdurmamak adına çiftçilerimizin can damarı olmuştur. Bu da yaz aylarında su sıkıntısı yaşamayacağımız anlamına geliyor.” “Nisan ayında yağan bol yağış buğdaylarımızın sulanmadan yetişmesine neden oldu. 40 gün sonra hasada başlanacak ve kalitenin iyi olmasını bekliyoruz” dedi.

haber-amasra.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bakırköy evden eve nakliyat
Başa dön tuşu