Haber

Katar’ın 2022 Dünya Kupası Hazırlıkları İçin Çalıştırdığı Göçmen İşçilere Yönelik Uygulamaları Gündemde!

Katar’ın 2010’dan yani Dünya Kupası’na ev sahipliği yapma hakkını kazandığı yıldan beri, yabancı işçilere yönelik uygulamaları eleştiriliyor. Katar, Dünya Kupası finalleri için yedi stadyumun yanı sıra yeni bir havaalanı, metro sistemi, bir dizi yol ve yaklaşık 100 yeni otel inşa etti. Haberin ayrıntıları için buyurun…?

Kaynak: https://www.bbc.com/news/world-60867042

Katar’ın Dünya Kupası’na mesken sahipliği yapma hakkını kazandığı 2010 yılından beri, yabancı emekçilere yönelik uygulamaları eleştiriliyor.

Dünya Kupası finalleri için yedi stadyumun yanı sıra yeni bir havaalanı, metro sistemi, bir dizi yol ve yaklaşık 100 yeni otel inşa etti. Final maçına mesken sahipliği yapacak stadyumun etrafına büyük bir kent inşa edildi.

Katar hükümeti, yalnızca stadyumları inşa etmek için 30 bin yabancı emekçiyi çalıştırdığını söylüyor. Birçok personel Bangladeş, Hindistan, Nepal ve Filipinler’den geliyor.

Şubat 2021’de Guardian gazetesi, Hindistan, Pakistan, Nepal, Bangladeş ve Sri Lanka’dan gelen 6.500 göçmen işçinin Katar’da öldüğünü söyledi. Sayı, ülkelerin Katar’daki büyükelçilikleri tarafından sağlanan rakamlara dayanıyor.

Ancak Katar hükümeti, toplamın yanıltıcı olduğunu, çünkü kaydedilen ölümlerin hepsinin Dünya Kupası ile ilgili projelerde çalışan insanlara ait olmadığını söyledi.

Hükümet, ölenlerin çoğunun Katar’da birkaç yıl çalıştığını, yaşlılıktan yahut öteki doğal nedenlerden ölmüş olabileceklerini söyledi.

Hükümet, 2014 ve 2020 yılları ortasında Dünya Kupası stadyum şantiyelerinde çalışan personellerden 37 mevt olduğunu ve bunların yalnızca üçünün “işle ilgili” olduğunu argüman ediyor.

Ancak Milletlerarası Çalışma Örgütü (ILO) bunun küçümsenen bir iddia olduğunu söylüyor. Katar, çok yüksek sıcaklıklarda ağır iş yapmaktan kaynaklanan kalp krizi ve teneffüs yetmezliğinin neden olduğu vefatları işle ilgili vefatlar kategorisinden saymıyor.

Elde edilen bilgilere nazaran, yalnızca 2021’de 50 yabancı işçinin öldüğü ve 500’den fazla emekçinin ağır yaralandığı, 37.600 kişinin ise hafif ila orta derecede yaralandığı belirtiliyor.

2016 yılında Memleketler arası Af Örgütü, Katarlı şirketleri çalışanları zorla çalıştırmakla suçladı. Birçok çalışanın makûs konaklama kurallarında yaşadığını, büyük işe alım fiyatları ödemeye zorlandığını, maaşlarının alıkonulduğunu ve pasaportlarına el konulduğunu argüman etti.

Katar, Memleketler arası Çalışma Örgütü ile birlikte hareket edip birçok ıslahat yaptı.

Hükümet, 2017’den bu yana yabancı işçileri çok sıcak havalarda çalışmaktan korumak, çalışma saatlerini sınırlamak ve işçi kamplarındaki koşulları iyileştirmek için birçok önlem aldı.

İşverenlerin çalışanlarına zamanında ödeme yapmalarını sağlamak için tasarlanmış bir ücret koruma planı oluşturuldu.

Bir hükümet sözcüsü BBC’ye, ıslahatlarının Katar’daki çoğu yabancı işçinin çalışma koşullarını iyileştirdiğini söyledi. ‘Kuralları çiğneyen şirketlerin sayısı, uygulama tedbirleri devam ettikçe azalmaya devam edecek.’

Ancak İnsan Hakları İzleme Örgütü 2021 tarihli bir araştırmasında, yabancı çalışanlara yönelik hala cezalandırıcı ve yasadışı fiyat kesintileri olduğunu, uzun saatler süren yorucu çalışma sisteminin devam ettiğini ve aylarca ödenmemiş fiyatlarla karşı karşıya olduklarını söyledi.

FIFA, 32 futbol kadrosuna “şimdi futbola odaklanmalarını” söyleyen bir mektup yazdı. Sporun ideolojik yahut politik savaşlara sürüklenmemesi yahut ahlaki dersler vermemesi gerektiğini söyledi.

Buna cevaben, İngiltere ve Galler de dahil on Avrupa futbol federasyonu insan haklarının üniversal olduğunu ve her yerde geçerli olduğunu söyledi. Avustralya futbol kadrosu, Katar’ı göçmen işçilere kötü davrandığı için eleştiren bir video yayınladı. Danimarkalı oyuncular ise, Katar’ın insan hakları ihlallerini protesto etmek için siyah forma giyecekler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu