Haber

Konya’da 63 yaşındaki saraç oğluyla birlikte sanatına devam ediyor

Konya’da 8 yaşından beri saraçlık yapan 63 yaşındaki İhsan Digilli, oğluyla birlikte atölyesinde Türkiye’nin her yerine koşum ve eyer takımları üreterek sanatına devam ediyor.

Konya’da yaşayan saraçlık yapan İhsan Digilli, 8 yaşında babasından öğrendiği sanatını 55 yıldır sürdürüyor. Mesleğe ilk başladığında fayton ve at arabası yapan İhsan Digilli, şu anda koşum takımı ve eyer çerçeveleri üretip Türkiye’nin her yerine gönderiyor. Konya’da kendisinden başka saraççının bulunmadığını belirten Digilli, oğluna sanatını öğretiyor ve atölyesinde onunla birlikte çalışıyor. Türkiye’nin dört bir yanında koşum ve eyer grupları üreten Digilli, meslekteki en büyük sorunun personel eksikliği olduğunu, bu sorun çözülmediği takdirde yok olmaya yüz tutan diğer meslekler gibi bu mesleğin de unutulacağını belirtti.

İlgili Makaleler

“Bu meslek babamın mesleğidir”

Saraçlık mesleğine 8 yaşında başladığını belirten İhsan Digilli, “Bu meslek babamın mesleği. At arabası ve fayton yapardık. Popüler fayton ve fayton takımları tükenince biniciliğe yöneldik. Semer yapılırken birçok süreçten geçilir. Öncelikle marangozluk sürecinden geçer. “Marangozluk tamamlandıktan sonra iskelet ve yapı oluşturulur. İskeleti püskürtme ve yapıştırma işlemine devam ediyoruz. Ekipmanları üzerine koyuyoruz. Bundan sonra deri kısımların takılması aşamasına geçilir. Şu anda yaptığım şey yastıkların doldurulması işlemidir” dedi.

“Konya’da şu anda yalnızız”

Saraciliğin son temsilcisi olduğunu ve kendisinden sonra bu mesleği sürdürecek tek oğlunun kaldığını belirten İhsan Digilli, “Bu meslek yok oluyor, gidiyor, ölüyoruz. Oğluma öğrettim, ben öğrettim” dedi. Bir oğlumuz var, tek çalışanımız var. Onlar ayrılırsa bu iş biter. Konya’da ise “Şu anda tek başımızayız. Yetişemediğimizde yok olmaya yüz tutan mesleklerden biri haline geldi” dedi.

“Her yönüyle külfetli bir meslek haline geldi.”

İhsan Digilli, saraçlığın devamı için at ve binicilik sporunun artması gerektiğini söyledi. Personel eksikliğinin de büyük sorun olduğunu belirten İhsan Digilli, “Bu mesleğin ayakta kalabilmesi için atçılığın artması ve talebin artması gerekiyor. Araç, gereç, personel sıkıntısı olan bir meslek haline geldi.” ve malzeme yani her yönüyle. Bunlar çözülürse bu meslek yaşamaya devam eder. “Çözülmezse yok olmaya mahkumdur” dedi. – KONYA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu