Ekonomi

Kore Merkez Bankası enflasyon endişeleri nedeniyle erken politika değişikliğine sıcak bakmıyor

Salı günü açıklanan toplantı tutanaklarına göre, Kore Merkez Bankası’nın 22 Şubat’taki faiz kararı toplantısında, kurul üyelerinin çoğunluğu para politikasında bir değişiklik düşünmek için çok erken olduğu görüşünü dile getirdi. Kurul, enflasyon beklentilerinin %3 seviyesinde yüksek seyretmesi nedeniyle fiyatların istikrara kavuşturulmasına odaklanmayı sürdürme konusunda fikir birliğine vardı.

İhtiyatlı bir duruş, politika değişikliğinde acele edilmemesinin önemini vurgulayan bir üye tarafından savunuldu. Kurul, yüksek faiz oranlarının olumsuz etkilerinin geniş çaplı bir politika değişikliğinden ziyade hedefe yönelik mikro tedbirlerle azaltılabileceğini öne sürmüştür. Hanehalkı borcu ve konut fiyatları gibi faktörler, politika yönünde gelecekte yapılacak herhangi bir ayarlama için dikkate alınması gereken hususlar olarak kaydedildi.

Genel ihtiyata rağmen, bir üye sıkı parasal duruşun gevşetilmesiyle ilişkili risklerin bir miktar azaldığını belirtmiştir. Bu gözlem, özellikle zayıflayan iç talep nedeniyle enflasyonist baskıların bir miktar azalmasına bağlandı.

Bir önceki ay Güney Kore Merkez Bankası, agresif faiz indirimlerine yönelik beklentileri yumuşatmak için ABD ve Avustralya’daki muadilleriyle aynı çizgiye gelmişti. Bu yaklaşım, faiz oranlarının 15 yılın zirvesinde tutulmasının ardından geldi. Şubat toplantısında, yedi yönetim kurulu üyesinden biri, önümüzdeki üç ay içinde faiz indirimi olasılığının tamamen göz ardı edilmemesi gerektiğini öne sürdü.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu