Haber

Kosova’ya gönderilen Türk komandoları geri dönüyor

Haziran ayında Kosova’da yaşanan olaylar nedeniyle NATO’nun talebi üzerine bölgeye giden Türk komandoları geri dönmeye başladı.

Türk komandoları sükunetin sağlanması için Kosova’daydı

Milli Savunma Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’nin Birleşmiş Milletler (BM), NATO, Avrupa Birliği (AB) ve Avrupa Birliği’ndeki (AB) görevleri kapsamında bölgesel ve küresel barış ve istikrara katkı sağlamaya devam ettiği belirtildi. Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) ile ikili ilişkilerde Türkiye’nin bölgesel ve küresel barış ve istikrara katkı sağlamaya devam ettiği, kültürel maliyetlerin olduğu Balkanlar’daki gelişmeleri yakından takip ettiği belirtildi. .

Açıklamada, NATO Müşterek Kuvvet Komutanlığı’nın talebi üzerine, daha önce NATO Kosova Gücü’ne (KFOR) tahsis edilen Kırklareli’deki 65’inci Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı’na bağlı komando taburunun bölgeye yedek kuvvet olarak görevlendirildiği hatırlatıldı. rezerv ünitesi.

“Sendikamız Kosova’da huzurun sağlanmasına büyük katkı sağlamış ve görevini başarıyla yerine getirmiştir.”

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Görevli birimimiz, 6 Haziran 2023 tarihinde Kosova’daki Sultan Murat Kışlası’na nakledilmesinin ardından, 10 Haziran-31 Ağustos tarihleri ​​arasında Kosova’da barışın sağlanmasına büyük katkı sağlayarak görevini başarıyla yerine getirmiştir.

Yedek taburumuz kara nakillerini bugün, hava nakillerini ise yarın tamamlayacak. Ayrıca KFOR Komutanlığı da 10 Ekim 2023 tarihinden itibaren 1 yıl süreyle ülkemizin eline geçecek. “Türkiye, NATO’ya olan taahhütlerini ve katkılarını her zaman olduğu gibi yerine getirmeye devam edecektir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu