Ekonomi

Küresel piyasalar ABD istihdam verilerini bekliyor

S&P 500 endeksi Perşembe günü yüzde 0,4 artışla kapatsa da ABD’de resesyon endişelerini artıran verilerin ardından son dört haftada ilk kez haftayı kaybetti.

ABD’de ‘Hayırlı Cuma’ tatili nedeniyle bugün piyasalar kapalı olacak. ABD borsa vadelileri ise istihdam verileri öncesinde yatay seyretti.

Avustralya, Hong Kong ve Singapur’un tatilde olduğu Asya-Pasifik bölgesinde Japonya ve Çin borsaları ılımlı kazançlar kaydetti.

Bloomberg Dolar Endeksi 1.226’da yatay seyrediyor. Para piyasası fonlarında biriken yatırımların büyüklüğü artmaya devam ediyor. 5 Nisan tarihinde sona eren haftada yaklaşık 49,1 milyar dolar para piyasası fonlarına girdi ve toplam büyüklük 5,25 trilyon dolar gibi rekor seviyeye ulaştı.

ABD tarım dışı bordro beklentileri

Küresel piyasalarda yatırımcıların gözü ABD tarım dışı istihdam ve işsizlik verilerinde olacak.

Bir Bloomberg anketine göre, ABD ekonomisinin Mart ayında 230.000 net tarım dışı istihdam yarattığı varsayılıyor. Şubat ayında ABD ekonomisi 311.000 tarım dışı iş yarattı.

İşsizlik oranının yüzde 3,6’da kalması beklenirken, ortalama saatlik ücretlerin Şubat ayındaki yüzde 4,6’dan yıllık bazda yüzde 4,3’e gerilemesi bekleniyor.

Bloomberg ABD’li Ekonomist Anna Wong’a göre, istihdam oranı yavaşlayacak olsa da, Fed’in politika gevşetmesi için istihdam yine de yüksek seviyelerde kalacak. Wong, bazı büyük ABD şirketlerinin açıkladığı büyük çaplı işten çıkarmaların etkisinin de bu verilerde görülmeye başlayacağını da belirtiyor.

Fed Lideri Jerome Powell son yaptığı konuşmalarda istihdam piyasasının sıkılığını koruduğunu vurgulayarak faiz artırımlarına devam edebileceklerinin sinyallerini verdi. Kasım ayında yaptığı bir konuşmada Powell, tarafsız bir işgücü piyasası için 100.000 seviyesine işaret etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu