Haber

Meksika Yüksek Mahkemesi bazı suçlar için tutuklu yargılanma zorunluluğuna son verdi

Meksika Yüksek Mahkemesi, Meksika Devlet Lideri Andres Manuel Lopez Obrador’un “kefalet yok, hapis var” politikasına karşı dolandırıcılık, kaçakçılık ya da vergi kaçakçılığıyla suçlanan kişilerin tutuklu yargılanması uygulamasını iptal etti.

Mahkeme, Meksiko’da duruşmaların genelde yıllar sürdüğünü belirterek duruşma mühletince mahpusta olmanın, hatalı bulunmadan ceza almakla eş kıymet olduğunu bildirdi.

Lopez Obrador’un “kefalet yok, hapis var” siyasetine karşı tutuklu yargılanma zorunluluğunu iptal eden mahkeme, bunun yerine savcıların, yargılanan şahısların özgür bırakılmaması için geçerli nedenlerle yargıçları ikna etmeleri gerektiğini açıkladı.

Bunun yanı sıra yargıçların, öbür cürümlerden yargılanan bireylerin de tutuklu yargılanmaması ihtimali konusunda, ilerleyen günlerde oylama yapabileceği bilgisi paylaşıldı.

Devlet Lideri Lopez Obrador kararı eleştirdi

Uzun vakittir misyonunu berbata kullanan yargıçlara ve kararlarına karşı çıkan Lopez Obrador, Yüksek Mahkemenin bu kararını da eleştirdi.

Lopez Obrador, yaptığı açıklamada, “Hakimler, yargıçlar ve sulh hakimleri nasıl beyaz yakalı suçluları savunabilir? Para kazanmak nasıl adaletin üstüne çıkabilir?” sözlerini kullandı.

Lopez Obrador, uyuşturucu ve öteki kabahatlerden şüphelileri, prosedür ve teknik nedenlerle hür bırakan yargıçları suçladı.

Meksikalı savcıların tehdit ve düşük maaş nedeniyle çoklukla güçlü belgeler hazırlayamadığını kaydeden Lopez Obrador, “Yargıçlar, şüphelileri dava dosyalarının zayıf olması sebebiyle serbest bırakabiliyor.” dedi.

“Beyaz yakalı suçlulara” karşı tedbir almak için Lopez Obrador, 2019’da pek çok suç için tutuklu yargılanmayı zorunlu hale getirmişti. Ayrıca Lopez Obrador’un kanunları değiştirmesi ile kefaletle hür kalma seçeneği de kaldırılmıştı.

Meksika’da bir kabahatle itham edilen her 10 bireyden yalnızca ikisinin hatalı bulunduğu, bunun, yargılanmayı bekleyen yaklaşık 92 bin şüpheliden yaklaşık 75 bininin hapishanede yıllar geçirmesine karşın mahkum edilmeyeceği manasına geldiği tabir ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu