Haber

Merkez Bankası politika faizini değiştirmeden yüzde 9’da tuttu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu, siyasi faiz olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 9’da tutma kararı aldı.

Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada, jeopolitik riskler ve faiz artışlarının etkisiyle gelişmiş ülke ekonomilerinde resesyon endişelerinin devam ettiği belirtilirken, uluslararası ölçekte üretici ve tüketici enflasyonunun yüksek seyrini sürdürdüğü belirtildi. .

“Küresel büyümeye ilişkin belirsizliklerin ve jeopolitik risklerin arttığı bir dönemde, sanayi üretimindeki ivmelenme ve istihdamdaki artış eğiliminin sürdürülmesi, arz ve yatırım kapasitesindeki yapısal kazanımların sürdürülebilirliği açısından finansal koşulların destekleyici olması kritik önem taşıyor. Kurul bu kapsamda politika faizini sabit tutma kararı aldı.’ denildi.

enflasyona dikkat

Enflasyon eğiliminde iyileşmelerin olduğu ifade edilerek, “Sürdürülebilir fiyat istikrarı ve finansal istikrarın güçlendirilmesi amacıyla uygulanan bütünleşik politikaların desteğiyle enflasyonun düzeyinde ve eğiliminde iyileşmeler görülmeye başlandı. dış talep, toplam talep koşulları ve üretim yakından izleniyor.”

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE), 2022 Aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 64,27 arttı. Bağımsız ekonomistlerin oluşturduğu Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) da 2022’de TÜFE’deki artışın %137,55 olduğunu bildirdi. ENAG’a göre son altı aylık enflasyon yüzde 38,57 oldu.

Mevcut istikrardaki riskler

Merkez Bankası yaptığı açıklamada cari denge istikrarına da vurgu yaptı, “Ayrıca iç tüketim talebi, enerji fiyatlarının yüksek seviyesi ve ana ihracat pazarlarındaki durgunluk ihtimali cari işlemler hesabındaki riskleri canlı tutuyor. fiyat istikrarı, cari dengenin sürdürülebilir seviyelerde kalıcı hale gelmesidir.” söylendi.

DW/SSB, JD

habermacka.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu