Ekonomi

Moody’s’in not indirimi sonrası New York borsası düşüşle kapandı.

YENİ New York borsası, Moody’s’in bazı ABD bankalarının notunu düşürmesinin ardından günü düşüşle kapattı.

Kapanışta Dow Jones endeksi yaklaşık 160 puan kaybederek yüzde 0,45 azalarak 35.314,49 puan oldu.

S&P 500 endeksi yüzde 0,42 düşüşle 4.499,38 puana, Nasdaq endeksi yüzde 0,79 düşüşle 13.884,32 puana geriledi.

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, ABD’de küçük ve orta ölçekli çok sayıda bankanın kredi notunu düşürürken, yeni bir satış dalgası gözlenirken, borsalarda olumsuz bir seyir izlendi.

Moody’s, 10 ABD bankasının notunu bir kademe indirirken, aralarında Bank of New York Mellon, US Bancorp, State Street ve Truist Financial’ın da bulunduğu 6 bankayı olası not indirimleri için inceledi.

Analistler, Fitch’in geçen hafta ABD’nin kredi notunu düşürmesinin ardından Moody’s’in bazı bankalara yönelik uyarısının yatırımcılara temkinli olmaları için ek neden verdiğini ve ABD’de bankacılık sektörünün sağlığına ilişkin endişelerin alevlendiğini söyledi.

Not indiriminin ardından ABD’nin en büyük bankalarından Goldman Sachs ve Bank of America’nın hisseleri yüzde 2, JPMorgan Chase’in hisseleri ise yaklaşık yüzde 1 oranında değer kaybetti.

Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker, ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin açıklamalarını takip ederken, sıkılaştırmada fazla ileri gitmek istemediklerini, muhtemelen önümüzdeki yıl faiz indirimlerine başlayacaklarını belirtti.

Makroekonomik veriler tarafında ise ABD’de dış ticaret açığı haziran ayında aylık bazda yüzde 4,1 azalarak 65,5 milyar dolara geriledi. Bu dönemde, zayıflayan küresel talep nedeniyle ülke ihracatı Mart 2022’den bu yana en düşük seviyesine, iç talebi etkileyen yüksek enflasyon ve artan faiz oranları nedeniyle ithalat ise Kasım 2021’den bu yana en düşük seviyesine geriledi.

ABD’de Haziran’da toptan satış stokları yüzde 0,5 azalarak beklentilerin üzerinde düşerken, toptan satışlar yüzde 0,7 azalarak 643,3 milyar dolar oldu.

New York Fed’in hazırladığı Hanehalkı Borç ve Kredi Raporu’na göre ülkede hanehalkı borcu bu yılın ikinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,1 artarak 17,06 trilyon dolara ulaştı. Kredi kartı borçları ise bu yılın ikinci çeyreğinde 45 milyar dolar artarak ilk kez 1 trilyon doları aşarak 1.03 trilyon dolara yükseldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bakırköy evden eve nakliyat
Başa dön tuşu