Haber

Öğretmen olma hayali kuran annesinin ismi kütüphanede yaşayacak

AYDIN’ın Germencik ilçesinde, küçük yaşta evlendirildiği için okuyup, öğretmen olma hayalini gerçekleştiremeyen Necmiye Ergör anısına, oğlu, İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bahadır Ergör’ün teşebbüsü ile Germencik İlçe Belediyesi ve Çağdaş Ömrü Destekleme Derneği iş birliğiyle gerçekleştirilen Necmiye Ergör Kütüphanesi merasimle hizmete açıldı. Prof. Dr. Bahadır Ergör, “Annem her zaman okuyup, öğretmen olma hayali kurdu. Adına bir kütüphane açıldığı için çok mutluyum” dedi.

İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bahadır Ergör, erken yaşta evlendirildiği için eğitimi yarıda kalan, öğretmen olma hayaliyle yaşayan ve 2019 yılında vefat eden annesi Necmiye Ergör ismine kütüphane açmak istedi. Prof. Dr. Ergör, bu durumu Çağdaş Hayatı Destekleme Genel Lideri Prof. Dr. Ayşe Yüksel’e iletti. Prof. Dr. Yüksel’in Germencik ilçesinde bir kütüphane gereksinimi olduğunu söylemesi üzerine Prof. Dr. Bahadır Ergör, bu kanısını Germencik Belediye Lideri Fuat Öndeş ile paylaştı. Germencik Belediyesi ve Çağdaş Hayatı Destekleme Derneği iş birliğiyle Camikebir Mahallesi’nde bulunan Kültür Sanat ve Spor Merkezi’nin içerisine kütüphane kuruldu. 3 bin 500 kitabın yer aldığı ‘Germencik İlçe Belediyesi Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Necmiye Ergör Kütüphanesi’nin açılışı Prof. Dr. Bahadır Ergör, Germencik Belediye Lideri Fuat Öndeş ve Çağdaş Hayatı Destekleme Derneği Genel Lideri Prof. Dr. Ayşe Yüksel’in katılımıyla yapıldı.

‘AİLEM İSMİNE ÇOK MEMNUN OLDUM’Açılışta konuşan İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bahadır Ergör, “Annem çok küçük yaşta, 14 yaşında evlendirilmiş. 2019 yılında vefat edene kadar hep ‘Ben okumak istedim, öğretmen olacaktım ancak beni evlendirdiler’ derdi. İlkokulda sınıfında birinciymiş. Biz de annemin bir hayalini gerçekleştirmek amacıyla gençlere de katkı bulunmak için kütüphane açtık. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği de böyle bir kütüphane için yardımcı oldu. Germencik’te bir kütüphane muhtaçlığının olduğunu belirtilerek kütüphanenin düzenlenmesi sağlandı. Gurur duydum ve ailem ismine çok memnun oldum” ifadelerini kullandı.Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Ayşe Yüksel ise “Ergör ailesinin hayali bir kütüphaneydi. O kütüphane Germencik’le buluştu. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Türkiye’nin 53 vilayetinde 122 şubesiyle etrafını aydınlatıyor, ışık tutuyor” dedi.

Germencik Belediye Başkanı Fuat Öndeş de “Şu anda ülkemizde en çok gereksinim duyulan eğitim alanına dair bir açılış oldu. Toplumun her kısmının faydalanabileceği bir kütüphane” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu