Ekonomi

Petrol sürpriz indirim kararıyla yükseldi

OPEC+, arzı sabit tutma politikasını kısa süre önce rafa kaldırdı ve sürpriz bir şekilde günde bir milyon varilden fazla petrol arzı kesintisi yaptı.

Suudi liderliğindeki petrol karteli OPEC ve müttefikleri tarafından uygulanacak ilk kesintiler, önümüzdeki ay günde 1,1 milyon varil daha az petrol arzıyla sonuçlanacak. Suudi Arabistan, günlük 500.000 varil kesinti ile petrol üretimindeki düşüşe katılacak.

Irak, Kuveyt ve Birleşik Arap Emirlikleri de 100 bin varillik kesintiye katılırken, Rusya daha önce Haziran ayına kadar uygulayacağını söylediği kesintiyi yıl sonuna kadar günde 500 bin varil daha uzatacak.

Rusya’daki kesinti dikkate alındığında, potansiyel 1,6 milyon varil petrol OPEC+ üyeleri tarafından üretilmeyecek. OPEC+ en son Ekim ayında petrol üretimini günde 2 milyon varil azaltacağını duyurmuştu.

Tahminler revize ediliyor

Kararın ardından ABD Lideri Joe Biden, bu kararın Suudi Arabistan için sonuçları olacağını söyledi. Biden yönetimi geçmişte Suudi Arabistan’a Ukrayna yardımı için teşekkür ederken, petrol kararına yönelik gelişigüzel bir adım atmadı.

Petrol, OPEC+’nın sürpriz kesinti kararının ardından yükseldi. ABD ham petrolünün varil fiyatı yüzde 8 artarak 80 doları aşarken, sabah saatlerinde yüzde 5,5 artışla 79,81 dolardan işlem gördü. Brent varil fiyatı ise yüzde 5,3 artarak 84,15 dolar oldu.

Sürpriz karar, analist varsayımlarında da revizyona yol açtı. Goldman Sachs analistleri Daan Struyven ve Callum Bruce, Aralık ayı Brent bahsini 90 dolardan 95 dolara çıkardı. BofA Emtia Analisti Francisco Blanch’a göre, sürpriz kararın yılın geri kalanında petrol fiyatları üzerinde 20-25 dolarlık bir etkisi olabilir.

habersindirgi.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bakırköy evden eve nakliyat
Başa dön tuşu