Haber

Polonya’ya düşen füzeyle ilgili Erdoğan’dan ilk sözler: Rusya’nın açıklaması bizim için önemli

Polonya’nın Ukrayna sınırında bulunan Przewodow köyüne kaynağı bilinmeyen bir füzenin düştüğü ve iki kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. Polonya medyasında yer alan haberlere göre, bölgede şiddetli bir patlama yaşandı. Polonya hükümeti orduya savaşa hazır olma talimatı verirken, NATO ise acil olarak toplanma kararı aldı.

RUSYA İDDİALARI KABUL ETMEDİ

Polonya’nın birebir vakitte NATO üyesi olması ve füzenin Rusya’dan ateşlenmiş olma ihtimali dünyada büyük korku yarattı. Rusya Polonya’ya saldırmadıklarını açıklarken, kelam konusu savların provokasyon olduğunu açıkladı.

ERDOĞAN’DAN İLK YORUM

G20 Zirvesi için Bali’ye giden Cumhurbaşkanı Erdoğan da mevzuyla ilgili birinci sefer konuştu. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, “Rusya’nın yaptığı açıklamaya saygı duymak durumundayım. Rusya’nın ‘Bizimle bu işin alakası yoktur’ demesi bizim için önemli. Tüm bunların yanında sabah Scholz ile yaptığımız görüşmede bunların detay araştırmasının yapılması gerektiğini söyledi. Biden’ın bu füzelerin Rus yapımı olmadığını söylemesi de önemli. Biden’in füzelerin Rus yapımı olmadığını açıklaması Rusya ile alakası olmadığını göstermektedir. İnceleme, araştırma şarttır.” sözlerini kullandı.

“SAVAŞIN ÜÇÜNCÜ ORTAĞINI BULMAYA GEREK YOK”

Erdoğan ayrıyeten “Biz, Rusya ile Ukrayna’yı aynı masa etrafında toplamaya gayret ederken, bu savaşın üçüncü ortağını bulmaya, çıkarmaya gerek yok.” dedi.

Ayrıntılar geliyor…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu