Haber

Resmi Gazete’de Yayımlandı: Pandemi Para Cezaları Geri Ödenecek

Koronavirüs pandemisi sürecinde sokağa çıkma yasağı ve maske takma yasağı gibi yasağa uymayanlara para cezası verildi. Ardından cezaların tahsil edilmeyeceği açıklandı ve ödeyenlere geri ödeneceği belirtildi. Bakanlığın Resmi Gazete’de yayımladığı tebliğe göre iade sürecinin nasıl olacağı belli oldu.

Kahvehane baskınları, yol denetimleri ve pandemi sürecinde sokağa çıkma yasağına uymayanların kaçışları hala akıllarda.

Koronavirüs pandemisi sürecinde yasaklara uymayan birçok kişiye ceza kesildi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir Yönetimi Dairesi Başkanlığı’nın Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğine göre 321 bin 380 kişiden tahsil edilen toplam 309 milyon TL iade edilecek.

9 Kasım 2022 tarihinden önce tahsil edilen para cezalarının iadesine ilişkin başvuru formunun doldurularak varsa idari yaptırım kararının bir örneği ve ödeme belgelerinin dilekçeye eklenmesi ve ilgili idari birime başvurulması gerekmektedir. ödeme 31 Aralık 2024 tarihine kadar yapılmıştır.

Resmi Gazete’de başvuru süreciyle ilgili şu bilgilere yer verildi: “Vergi dairesi veya vergi dairesinin adının banka/Posta ve Telgraf Teşkilatı A.Ş.’ye yapılması halinde, Gelir İdaresi Başkanlığı (www.gib.gov.tr), doğrudan veya posta yoluyla veya diğer vergi daireleri aracılığıyla ödemenin yapıldığı vergi dairesine, cezayı veren birime bağlı muhasebe birimine yapılması halinde maliye müdürlüğüne veya hazine muhasebe müdürlüğüne, doğrudan ödemenin yapıldığı muhasebe birimine veya posta yoluyla veya diğer muhasebe birimleri aracılığıyla yapılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bakırköy evden eve nakliyat
Başa dön tuşu