Haber

Sudan ve Rusya işbirliğini artırma konusunda anlaştı

Sudan Dışişleri Bakanı Ali es-Sadiq, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Sudan ile Rusya arasındaki ekonomik ve ticari bağlar başta olmak üzere işbirliğini güçlendirmek konusunda anlaştıklarını söyledi.

Sudan Haber Ajansı’nın haberine göre Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, kapsamda geldiği Sudan’ın başkenti Hartum’da Sudan Egemenlik Konseyi Lideri Abdulfettah el-Burhan, yardımcısı Muhammed Hamdan Dagalu ve Dışişleri Bakanı Ali es-Sadık ile bir araya geldi. Afrika’nın.

Görüşmelerde iki ülke arasında karşılıklı çıkarları ve işbirliğini geliştirmeye yönelik konular ele alındı.

Lavrov, temaslarının ardından mevkidaşı Sadık ile Hartum Uluslararası Havalimanı’nda ortak basın toplantısı düzenledi.

Sadık, Rusya ile özellikle ekonomik ve ticari ilişkilerde işbirliğini güçlendirme konusunda anlaştıklarını söyledi.

İkili konuları görüştüklerini ve çeşitli konularda görüş alışverişinde bulunduklarını belirten Sadık, “Rusya’nın çok kutuplu bir dünya ve tüm devletlerin eşit olduğu bir Birleşmiş Milletler yaratma çabalarını destekliyoruz. Birleşmiş Milletler Güvenlik reformu konusunda Rus tarafıyla hemfikiriz.” Konsey Rusya’nın Filistin ve Suriye Davalarını desteklemek için bölgedeki konumunu övdük.” ifadeleri kullandı.

Lavrov ise Sudan ve ülkesinin iyi ilişkilere sahip olduğuna değinerek, Sudanlıların dış müdahale olmaksızın kendi iç sorunlarını kendi çözümleriyle halletmeleri gerektiğini vurguladı.

İstikrar ve güvenliği sağlamak için gösterilen çabalara övgüde bulunan Lavrov, ülkesinin demokrasinin desteklenmesi, istikrarın sağlanması ve Sudan’a uygulanan yaptırımların kaldırılması konularında Sudan’ın yanında olduğunu söyledi.

İki ülkenin ticari ilişkilerin geliştirilmesi konusunda anlaştığını kaydeden Lavrov, Sudanlı yetkililerin başta madencilik olmak üzere Rus şirketlerine yatırım ortamı yaratma çabalarına övgüde bulundu.

Ukrayna-Rusya Savaşı’na ilişkin açıklama yapan Lavrov, “Özel askeri harekât başladığında Afrika devletlerinin derhal sorumlu ve bağımsız bir pozisyon alacağına inanıyorum” dedi. söz konusu.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerle ilgili bir soru üzerine Türk ve Suriyeli meslektaşlarına ülkesinin en büyük taziyelerini sunan Lavrov, Rusya’nın Türkiye ve Suriye’ye kurtarma ekipleri ve insani yardım malzemesi gönderen ilk ülkelerden biri olduğunu sözlerine ekledi.

Lavrov, Egemenlik Konseyi Başkanı Burhan’ın 27-29 Temmuz tarihlerinde Rusya’da yapılacak 2. Rusya-Afrika Zirvesi’ne katılma davetini de kabul ettiğini bildirdi.

habermustafakemalpasa.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bakırköy evden eve nakliyat
Başa dön tuşu