Ekonomi

Tarımın bugünü ve geleceği Bursa Ticaret Borsası’nda tartışıldı

Tarımda sürdürülebilirlik ve dönüşüm odaklı çalışmalar yürüten Bursa Ticaret Borsası, kalkınma platformu olarak hayata geçirdiği Bursa TB Akademi’de “Tarımın Arayışları” Zirvesi’ne ev sahipliği yaptı.

İki oturumda gerçekleşen tepenin konukları, Ekonomi Gazete Köşe Yazarı Ali Ekber Yıldırım ve kadın girişimciler Beyza Aydın ve Eda Halıcı. Bursa TB Yönetim Kurulu Başkanı Özer Matlı, Yönetim Kurulu Başkan Vekili İsmail Aslım, Meclis Başkan Vekili Mustafa Aksu, Yönetim Kurulu Üyeleri Emrah Silmez ve İlker Birgül ile Meclis Üyesi Mehmet Korkmaz, Borsa üyeleri, akademisyenler, Toplantıya Ziraat Odası temsilcileri ve davetliler katıldı.

Tarım sektörü hak ettiği fiyatı görmüyor

Zirvenin açılışında konuşan Bursa TB Yönetim Kurulu Başkanı Özer Matlı, tarımın sadece ülkemiz için değil tüm dünya için kritik ve stratejik bir payda olduğunu söyledi. Tarım dairesinin gelinen noktada birçok sorunla uğraştığını belirten Önder Matlı, “Dünyanın en verimli tarım topraklarına sahip olmamıza rağmen iklim değişikliğine bağlı olarak artan kuraklık, plansız yapılaşma, parçalı arazi yapısı, girdi maliyetlerinin artması ve tarımda teknoloji kullanımının düşük olması sektör hak ettiği değeri görmüyor” dedi.

“Bursa tarım ürünleri ihracatında istenilen noktada değil”

Bursa’nın tarımsal üretim çeşitliliği ve dünyaca ünlü gıda markalarıyla da önemli bir tarım kenti olduğunu vurgulayan Başkan Özer Matlı, ahududu, deveci armudu ve Bursa siyah inciri başta olmak üzere birçok meyve ve sebze ürününde Türkiye’de ilk sırada yer aldığını kaydetti. . Matlı, tarım alanlarının giderek daralması, hızlı kentleşme sonucu gıda şirketlerinin kentte sıkışıp kalması, gençlerin tarımdan uzaklaşması, tarım sektörünün azlığı gibi birçok nedenden dolayı Bursa’nın tarımsal ihracatta istenilen noktaya gelemediğini bildirdi. tanıtım ve pazarlama.

“Çalışma azminiz varsa asla pes etmeyin”

Açılış konuşmalarının ardından gerçekleştirilen ilk oturumda tarım bölümünde çalışan genç kadın girişimciler Eda Halıcı ve Beyza Aydın, şubeye giriş hikayelerini ve deneyimlerini paylaştı. Çiftçiliğin zorluklarına dikkat çeken Beyza Aydın, tarımsal girişimciliği kendi içinde yanan bir ateş olarak nitelendirerek, “Kadın olarak bahçede, tarlada çalışmak zorken, genç olmak da kadın olmak da bu zorluğu artırıyor. biraz daha. Vazgeçmemelisin” dedi. Tarım bölümünde markalaşmanın değerine vurgu yapan Aydın, “Ülkemi kalkındırmak istiyorum çünkü ürettiğimiz ve markalaştığımız sürece var olabiliriz” dedi.

“İklim ve su krizine karşı harekete geçmeliyiz”

Bursa’nın İznik ilçesinde 10 dönümlük alanda organik tarım usulüyle yaban mersini üreten Eda Halıcı, tarımla ilgilenen herkese önce araştırma yapmasını tavsiye etti. Tarımsal girişimciliği “içinizdeki üretme aşkı” olarak nitelendiren Eda Halıcı, iklim ve su krizine dikkat çekerek, “Sürdürülebilir olmak, doğayı ve çevreyi korumak bizim için çok önemli. Damla sulama sistemini kullanırken Sistemimizde yağmur suyunu da filtreleyip depoluyoruz. Kullanabildiğimiz her şeyi geri dönüşüme kazandırmaya çalışıyoruz. Bu nedenle tarımla uğraşan veya ilgilenmeyen herkesin iklim ve su krizine karşı birlikte önlem alması gerekiyor” dedi.

Genç çiftçi eksikliği küresel bir sorun

Zirvenin ikinci oturumuna katılan Tarım Gazetecisi Ali Ekber Yıldırım, tarımın tüm insanlık için önemine vurgu yaptı. Tarımda genç çiftçi eksikliğine dikkat çeken Yıldırım, “Bu sorun sadece ülkemizde değil dünyada da var. Birçok ülkenin en büyük sorunu genç çiftçi eksikliği. Bunu desteklemek için ciddi çabalar var. Çiftçi olmayınca bu kez kurumsal çiftçiliğe geçiyorlar. Aile işletmeleri dağılıyor. Şirketler arazilerini alıyor. Dolayısıyla bu durum ciddi bir arayışa yol açtığı gibi tarımdaki değişimi de etkiliyor” dedi.

“İyi bir planlama ile tarımda ciddi ihracatçı olabiliriz”

Türkiye’nin tarımda yaş sebze ve meyve üretiminde kendine yeterli olduğunu ancak yağlı tohumlar ve bakliyatta kendine yetmediğini belirten Yıldırım, iyi bir planlama ve çalışmayla bu konuda da kendi kendine yetilebileceğini söyledi. Nisan ayında çıkarılan yeni yasanın fason üretim ve kullanılmayan arazilerin kiralanmasını öngördüğüne işaret eden Yıldırım, Türkiye’nin iyi bir planlama ile kendi kendine yetebileceği kadar önemli bir ihracatçı da olabileceğini vurguladı.

Sanayi ile övünürken tarımı da unutmayalım.

Bursa’nın sanayinin yanında tarım ve hayvancılık için de önemli bir merkez olduğunu belirten Ali Ekber Yıldırım, sanayinin öne çıkmasıyla birlikte tarım arazilerinin tehdit altında olduğuna dikkat çekti. “Sanayiyle övünürken tarımı da unutmamak lazım” diyen Yıldırım, Bursa’nın iş çeşitliliği açısından zengin bir kent olduğunu, doğru bir planlamayla tarım, sanayi ve turizmdeki potansiyelini daha da geliştirebileceğini söyledi. Yıldırım, donmuş gıda konusunda Bursa’da bir kümelenme olduğunu ve bu segmentin daha da geliştirilebileceğini sözlerine ekledi. – BURSA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu