Haber

Vali Çiçek, Kahramanmaraş’taki son durumu anlattı

7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin merkez üssü Kahramanmaraş Yıkım büyüktü. Kahramanmaraş AFAD Kriz Yönetimi Valisi ve Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, arama kurtarma çalışmalarının sürdüğü kentte son durumu bildirdi.

“ARAÇLARIMIZIN TÜM KAPLAMALARI MUTLAKA ÇALIŞMAKTADIR”

Haber.com’un Youtube kanalında Melis Yaşar’ın sorularını yanıtlayan Gökmen Çiçek, Kahramanmaraş’ta her enkazın bulunduğunu belirtti. Vali Çiçek, grupların çalışmalarını sürdürdüklerini vurgulayarak, “Öncelikle hepimizin başı sağolsun, tüm milletimizin başı sağolsun. 100 yılın en büyük felaketini yaşadık. Bu kadar büyük- Belki 200-300 yıllık ölçekli bir felaket. Hiçbir devlet bunu tek başına yapamaz inanın” Ama bizim ülkemizde herkes STK’ları, devleti, belediyeleri ile sahaya döküldü. Şu an için araçlarımız kesinlikle tüm enkazlarda çalışıyor.” ifadelerini kullandı.

“İŞ MAKİNELERİNİN ÜÇTE BİRİ ARTIK AFET BÖLGESİNDE”

Çiçek sözlerini şöyle sürdürdü: “Şu anda Kahramanmaraş merkezde sadece 5 bin 482 grup arama kurtarma çalışması yapıyor. 25 ülkeden arama kurtarma ekipleri bölgede çalışıyor. 25 dakika önce bir canımız kurtuldu. Arkadaşlarımız kurtarıldı. Zamanla yarışıyoruz.Burada arkadaşlarımız 7/24 ihbar alıyor.İçişleri bakanımız bölgede tek tek enkazları geziyor.Termal kameralar ve köpeklerle her yere ulaşmaya çalışıyoruz.Şu anda Türkiye’deki tüm iş makinelerinin üçte biri hazır durumda. afet bölgesinde Devletimiz sahipsiz hiçbir yer bırakmıyor.

“11. GÜN ÇIKTI”

Çadır sıkıntımız var ama konteyner kentlerle kısa sürede çözeceğiz. Elazığ’da 96 saatte son canı da katlettik. Ancak yine de 135. saatte onu canlı çıkarma fırsatımız oldu. 11. gün çıkanlar oldu. İnşallah 15 gün çalışacağız.

“VURDUĞUMUZU TEDARİK KONUSUNDA İHMAL ETMİYORUZ”

Türkiye yardım etti, burada neredeyse yağmur yağıyordu. Tüm vatandaşlarımıza teşekkür etmek istiyorum. Kahramanmaraş için çok büyük bir lojistik merkezimiz var. Gelen tüm yardımlar lojistik merkeze indirilir. Toplu taşıma araçları ile oluşturduğumuz geniş filomuz ile özellikle istekli araçlar köylere teslim edilmektedir. Ayrıca her mahalle ve mahallede yemek çadırları ve aşevleri kuruluyor. Gıda temini için hiçbir vatandaşımızı zor durumda bırakmıyoruz.

“KONTEYNER ŞEHİRLER KURULACAK”

Büyük çadır kentler kuruluyor, konteyner kentler kurulacak. Büyük ölçekte sahra hastaneleri kuruldu. Azerbaycanlı kardeşlerimize teşekkür etmek istiyorum. Burada çok büyük bir sahra hastanesi kurdular. Büyük bir kalabalıkla geldiler. 55 kişiyi canlı canlı aldılar. Çok memnunlar.

“YARIŞ SABIRLA VE ZAMANLA DEVAM EDİYOR”

İnanın bir arkadaşımızı uyuttuğumuz zaman ‘Ya bu arada bir tebligat olursa yaşayana ulaşamazsam’ diyorlar. ‘Arkadaşınız görevi devraldı’ dememize rağmen görev yerinden ayrılmıyorlar. güzel haberler Aldığımızda mutluluğunu burada görebilseydin keşke. Allah bize daha çok evlatlarımızı öldürmeyi nasip etsin. Kahramanmaraş’taki bütün batıklara ulaştık. Arkadaşlarımız çalışmalarına devam ediyor. Termal kameralarımız, arama köpeklerimiz, sismik ses arayıcılarımız ile tüm batıkların başındayız. İş makinası tarafında bir sıkıntımız olmadı. Bazen komşu binalar düşme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu için komşu binaları yıkmak zorunda kalıyoruz. Çok dikkatli olmalıyız. Bunda yarış sabırla ve zamanla devam ediyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu