Ekonomi

Yüksek amortisman maliyetleri, Domino’nun güçlü başlangıcını zayıflatıyor

Investing.com – Birleşik Krallık merkezli Domino’s Pizza Group (LON: DOM), şirketin daha yüksek amortisman maliyetleri ve bu yıl Almanya’daki yan kuruluşundan nakit akışının sona ereceği konusunda uyarmasının ardından keskin bir şekilde düştü.

Haberler, kısmen FIFA Dünya Kupası sayesinde rekor satışlara sahip grup için güçlü bir dördüncü çeyrek. rapor gölgede Aynı zamanda, grubun 2023’e güçlü başlangıcı, ilk 10 haftada KDV hariç bölünmüş mağaza ve benzeri sistemlerin satışlarındaki %10,8’lik artışla gölgelendi. Siparişler %2,5 arttı ve yeni uygulama müşterileri %46 arttı.

Yine de bu, geçen yıl pandeminin sona ermesi nedeniyle işlerinde yaşanan kaçınılmaz yavaşlamayı tam olarak telafi etmeye yetmedi ve restoranların teslimat ve paket servisi uzmanı Domino’s’a son iki yılda kaybettikleri pazar payını geri kazanmalarını sağladı.

Vergi öncesi tam yıl karı, bir önceki yılki 114 milyon sterlinden 99 milyon sterline (1 sterlin = 1.1855 dolar) düşerken, düzeltilmiş hisse başına kazanç %7.4 düşerek 18.8 peniye geriledi.

Faiz, vergiler, amortisman ve amortisman öncesi temel faydalar, kümelenmenin Bulut tabanlı teknoloji platformuna yaptığı yatırım için muhasebe uygulamasını değiştirmesi ve Almanya’nın daha düşük katkısı nedeniyle düştü. Şirket, oradaki hisselerini satma opsiyonunu imzaladı ve Almanya’nın 2023 karına rastgele bir katkı yapmasını beklemiyor. İşletmenin satışı 79 milyon sterlin nakit getirecek.

Deutsche Bank’taki analistler, bu yıl beklenen nakit akışlarıyla birlikte Almanya operasyonunun satışının bu yıl hissedarlara 100 milyon sterlin getiri sağlamasını beklediklerini söylediler. 2022’de Domino’s Pizza Group, temettüsünü %2 artırarak 10 peniye çıkardı ve hisseleri 86 milyon sterline geri satın aldı.

Domino’s Pizza Group’un hisseleri %7,2 düşüşle dört ayın en düşük seviyesine indi.

Domino’s Pizza Group, ABD’de Domino’s Pizza Inc. ile bağlantılı değildir.

Yazar: Geoffrey Smith

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bakırköy evden eve nakliyat
Başa dön tuşu