Haber

6 mürettebatlı yük gemisi Marmara’da battı: Boş cankurtaran salı bulundu

69 metre uzunluğundaki yük gemisi, Marmara Denizi’ndeki İmralı Adası’nın güneybatısında battı. Dalga boyunun 3 metreye ulaştığı Marmara Denizi’nde Bandırma’dan gelen 3 gemiyle arama kurtarma çalışması başlatıldı.

Batuhan A’ya ait 6 mürettebatın arama kurtarma çalışmaları devam ederken, geminin 2 Nisan 2021’de Çanakkale açıklarında karaya oturduğu ortaya çıktı.

BURSA VALİLİĞİ: ARAMA ÇALIŞMALARI KARADA DEVAM EDİYOR

İmralı Adası’nın güneybatısında, Marmara Denizi açıklarında batan ‘BATUHAN A’ isimli gemi ve 6 mürettebatı için arama çalışmalarına ilişkin Bursa Valiliği’nden yeni bir açıklama geldi. Arama çalışmalarının denizde olduğu gibi karada da devam ettiği kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “15 Şubat Perşembe günü saat 06.32’de Sahil Güvenlik Marmara Boğazları Bölge Komutanlığı Harekât Merkezi, BATUHAN A isimli ticari gemiyi 6 mürettebatla tespit etti. Gemideki işçiler, 1250 tonluk kargoyu Marmara Adası Badalan Limanı’ndan bırakıyor. Mermer tozu yüküyle 14 Şubat Çarşamba günü saat 20.30’da yola çıktığı ve Gemlik Limanı’na nakledilmek üzere Karacabey’in 4 mil kuzeyinde saat 06.20’de battığı bildirildi. İhbarın alınmasının ardından TCSG-313, TCSG-85 ve TCSG-25 söz konusu bölgeye yönlendirildi. “BATUHAN A isimli gemide bulunan 6 işçiye yönelik AFAD, Sahil Güvenlik ve Jandarma Ekipleri aracılığıyla denizde ve karada arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.”

BAKAN YERLİKAYA AÇIKLAMA YAPTI

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Bu sabah saat 06.30’da 6 mürettebatın bulunduğu ‘Batuhan A’ isimli ticari geminin batmaya başladığı bilgisi geldi. Marmara Denizi, Bursa Karacabey açıklarında, ağır hava ve deniz kuralları nedeniyle olay yerindeydi.” “Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü tarafından 2 Sahil Güvenlik gemisi ve 2 Sahil Güvenlik botu derhal sevk edilirken, eş zamanlı 2 römorkör de bölgeye tahsis edildi. Başlatılan arama kurtarma çalışmaları sonucunda 1 adet boş cankurtaran botu tespit edildi. Geminin battığı düşünülen bölge” dedi. Arama kurtarma çalışmalarına destek vermek üzere 1 Sahil Güvenlik korvetinin ve 1 Sahil Güvenlik uçağının görevlendirildiğini belirten Bakan Yerlikaya, “Olumsuz hava koşulları nedeniyle bölgeye ulaşamayan 1 Sahil Güvenlik helikopteri hazır olarak bekliyor ve bölgeye sevk edilecek. Hava koşulları izin verirse derhal sevk edilir. Bölgede arama kurtarma çalışmaları başlatıldı.” Faaliyetlerimiz devam ediyor” dedi.

KEGM’den yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“BATUHAN A” isimli 69 metre uzunluğundaki genel kargo gemisi için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’ne ait KEGM-6 ve KIYEM-4 hızlı kurtarma botları acil olarak olay yerine yönlendirildi. Marmara Denizi’ndeki İmralı Adası’nın güneybatısında su üzerinde.”

‘BOŞ CAN SALI BULUNDU’

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı da sabah saat 06.30 sıralarında Marmara Denizi’nde batan yük gemisiyle ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, Batuhan A isimli kuru yük gemisinin saat 06.32’de yardım istediği, 07.12’de ise sinyalin kesildiği ve geminin çağrılara yanıt vermediği belirtilerek, şunlar kaydedildi:

“Marmara Denizi İmralı Adası’nın güneybatısında bulunan 59 metre uzunluğunda ve 6 mürettebatı bulunan Batuhan A isimli kuru yük gemisinden saat 06.32’de Cospat-Sarsat sistemimizden EPIRB acil durum sinyali alınmıştır. Sahil Güvenlik Komutanlığı ve KEGM deniz ve hava unsurları derhal bölgeye yönlendirildi.Bölgedeki gemilere Türk Telsizi üzerinden çağrılar yapılıyor.07.12 itibarıyla Batuhan A isimli gemiden alınan AIS sinyali de kesildi. Çağrılara cevap veremeyen Batuhan A isimli arama kurtarma yönetmeliğinin c bendi uyarınca ‘tehlike safhası’ ilan edildi.Son durum: Bölgeye getirilen TCSG 313 tipi bota ulaşılamadı, gemiye ait herhangi bir delile ulaşılamadı. Bölgede bulunan gemi, dün akşam saat 20.00 sıralarında yüküyle birlikte Marmara Adası’ndan Gemlik’e doğru yola çıktı. Arama kurtarma çalışmaları ilgili tüm unsurlarla devam ediyor. Bölgeye gelen TCSG 25, TCSG 85, TCSG 313 botları aramaya devam edin. Helikopter hava koşulları nedeniyle havalanamadı. “Şu ana kadar yapılan aramalarda boş bir cankurtaran salı bulundu.”

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu