Ekonomi

EPDK, doğal gaz tüketimine ilişkin sistem kullanım bedellerine ilişkin usul ve esasları belirlemiştir.

ENERJİ Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından doğalgaz tüketimine ilişkin sistem kullanım bedellerine ilişkin belirlenen usul ve esaslar Resmi Gazete’de yayımlandı.

‘Doğal Gaz Tüketimi İçin Sistem Kullanım Ücretlerine İlişkin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin Uygulanmasına İlişkin EPDK tarafından belirlenen usul ve esaslar Resmi Gazete’de yayımlandı. Karara göre, 24 Nisan-1 Mayıs tarihleri ​​arasında kullanım bedelleri ve vergilerin tamamı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bütçesinden karşılanacak. Ödenecek toplam tutar faturada ‘0’ TL olarak gösterilecek. . Yanlış tahakkuk ettirilen faturalar iptal edilecektir. Tahsil edilen tutarlar firmalar tarafından 3 iş günü içerisinde nakit olarak iade edilecektir. Yönetmelik ile 1 Mayıs 2024 tarihine kadar ve 25 metreküpe kadar doğal gaz tüketim bedeli faturadan düşülecek.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan EPDK Lideri Mustafa Yılmaz, bu uygulamadan 19.7 milyon abonenin yararlanacağını ve uygulama sayesinde 40 milyar TL’nin vatandaşın cebinde kalacağını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu