Teknoloji

Huawei ve Xiaomi’nin ardından vivo da kendi işletim sistemini duyurdu: Karşınızda BlueOS!

ABD ile Çin arasında ticaret savaşının Savaşın ortasında kalan Huawei de savaştan en çok etkilenen şirketlerin başında geldi. Android erişimini kaybeden Çinli üretici, kendi işletim sistemi yazılımını geliştirmeyi tercih etti. Diğer üreticiler de Huawei örneğini takip ediyor. Bu şirketlerin sonuncusu canlıolmuş.

2023 vivo Geliştirici Konferansı’nda resmi bir açıklama yapan Vivo, kendi işletim sistemini duyurdu. BlueOS resmen açıklandı. Aslında şirketin daha önceki açıklamalarını takip edenler için bu duyuru hiç de şaşırtıcı değil. Şaşırtıcı değildi.

vivo sonunda amacına ulaştı

canlı Aslında 2009 yılında pazara girerken kendi işletim sistemini geliştirmek istiyordu ancak o dönemde Çinli üretici, bilinmeyen bir işletim sistemi için uygulama bulunmadığı ve geliştiricilerin risk almak istemediği için faaliyetlerine Android ile başlamıştı. . Şirket sonunda kendi işletim sistemini yaratıyor amacına ulaştı.

Vivo yetkililerinin açıklamalarına göre işletim sistemi üç ana ayırt edici özelliğe sahip olacak. Eğer bu özellikler akıllı etkileşimler, daha pürüzsüz kullanıcı deneyimive kullanıcı verileri güvenlikolarak gösterildi.

Yeni işletim sisteminin performansı dikkat çekti

Android gibi genel kitleye ve farklı konfigürasyonlara hitap eden bir işletim sistemi yerine. özelleştirilmiş bir sistem Daha düşük konfigürasyonda bile daha verimli çalışabildiğini daha önce görmüştük. Vivo’nun BlueOS’unda da benzer bir durum mevcut. Konferansta yapılan sunumda BlueOS yüzde 67işleme verimliliğini azaltır yüzde 48ve yanıt süresi yüzde 18Arttığı belirtildi.

Güvenlik açısından BlueOS’un yazıldığı dil vivo’dur. pas Bunun kaynaktan uygunsuz bellek kullanımını önlediğini belirtti. Yalnızca BlueOS 32Mb RAMile bile çalışacak şekilde tasarlanmıştır.

Geçmişte bazı üreticiler Android Sanki bir tasarım yapmışlar ve ortaya çıkan makyaj yazılımını kendileri geliştirmişler gibi davrandıklarını gördük. Vivo için ise durum farklı görünüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
bakırköy evden eve nakliyat
Başa dön tuşu