Teknoloji

İlk Kez Bir Otomobil Markası, Bir Yılda 10 Milyondan Fazla Otomobil Satmayı Başardı

Dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden Toyota, sektöre ilişkin dikkat çeken açıklamalar yaptı. Yapılan açıklamalarda, şirketin 2023 mali yılında gerçekleştirdiği üretim ve satış rakamları paylaşıldı. 

Toyota tarafından yapılan açıklamalar hem olum hem de olumsuz. Zira şirket, tarihinde ilk kez bir yıllık süreçte 10 milyon adet satış rakamını aştı. Ancak şirket, 2023 yılında hedeflediği üretim sayısını tutturamadı.

Toyota’nın küresel çapta yaptığı satışlar, ilk kez 10 milyon adedi aştı!

Japon otomobil devi tarafından yapılan açıklamaya göre 2023 yılı mali döneminde gerçekleştirilen satışlar, yıllık yüzde 7,3 artışla 10,31 milyon olarak kayıtlara geçti. Böylelikle 10 milyon sınırı, Toyota için ilk kez aşıldı. Şirket, satışların Japonya’da 1,53 milyon, diğer ülkelerde ise 8,78 milyon olduğunu ifade etti. Bu rakamlara Daihatsu ile Hino’yu da eklediğimizde toplam satış rakamının 11,1 milyon adet olduğunu görüyoruz.

Üretim hedefine ulaşılamadı

Toyota, geçtiğimiz yıl yaptığı açıklamada 2023 mali yılı için 10 milyon adet otomobil üretmeyi hedefliyordu. Ancak bu hedefe ulaşılamadı. Şirketin üretim sayısı, 9,97 milyonda kaldı. Bu rakam, yıllık bazda yüzde 9,2’lik artışa denk geliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu