Haber

İmar için 1 milyon TL destek

ANKARA (İGFA) –Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, KOBİ’lerin ekonomilerini daha da büyütebilmeleri için yeni yapılacak işyerlerinin proje ve inşaat bedelleri ile yapımı devam eden işyerlerinin inşaat bedellerine 1 milyon liraya kadar destek vereceklerini bildirdi. afet bölgesinde faaliyetlerini sürdürmek.

Bakan Kacır, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) projelerinin Kahramanmaraş’ta düzenlenen imza töreninde yaptığı konuşmada, 4 projenin imza töreninde bulunmaktan ve deprem bölgesini yükseltmek için yaptıkları yatırımları anlatmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirtti. . Türkiye tarihinin en büyük yıkımına ve en çok can kaybına neden olan deprem felaketini hepsinin yaşadıklarını ifade eden Kacır, depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara şifa diledi. 14 milyondan fazla vatandaşın depremden doğrudan etkilendiğini kaydeden Kacır, asrın felaketinin yaralarını devlet ve halkla birlikte dayanışma içinde sarmaya çalıştıklarını kaydetti.

33 BİN TESİS ÜRETİMİ DEVAM ETMEKTEDİR

Planlı sanayi bölgesi olan organize sanayi bölgeleri ve sanayi siteleri ile müstakil üretim tesislerinde kısa sürede hasar tespit çalışmalarını tamamladıklarını anlatan Kacır, “34 organize sanayiden 7’sinin altyapısında kısmi hasar meydana geldi. Bölgede üretim bölgeleri. Organize sanayi bölgeleri ve sanayi sitelerinde ağır ve orta hasarlı yıkılan 5.600’e yakın tesisimiz var. Bunların yanı sıra bir kısmı kısmi olmak üzere 33 bin tesisimiz de üretimlerine devam ediyor. Kahramanmaraş özelinde baktığımızda üretimde olan 8 organize sanayi bölgesindeki 12 faal sanayi sitesinde yıkılmış ağır, orta ve az hasarlı çok sayıda binamız var.”

BAKANLIĞA BORÇLAR 1 YIL ERTELENDİ

OSB ve sanayi sitelerinin Bakanlığa olan borçlarını bir yıl süreyle ertelediklerini vurgulayan Kacır, “Önümüzdeki dönemde üretim çarklarının daha hızlı dönebilmesi için ilçemizde toplam 1046 hektar alana sahip 3 bölge kurulacak. İlimiz Cumhurbaşkanımız tarafından sanayi bölgesi ilan edildi.Afşin Sanayi Bölgesi, Elbistan Çiçek Mahallesi Sanayi Bölgesi, Dulkadiroğlu Denizli Mahallesi Sanayi Bölgesi önümüzdeki yıllarda da sanayicilerimize ev sahipliği yaparak üretimimize güç katacak.” söz konusu.

Bu felaketin KOBİ’leri de derinden etkilediğine dikkat çeken Kacır, “Depremde işyerleri zarar gören, zorlu koşullara rağmen işlerini sürdürmeye çalışan KOBİ’lerimizi yalnız bırakmadık. ekonominin hızla toparlanması için işletmelerin KOSGEB’e olan borçlarının 2023 yılı için bu destekle hayatını kaybeden işletmecilerin tüm borçlarını sildik KOBİ’lerimizin acil ihtiyaçları için KOSGEB Acil Ek Kredi Programı’nı devreye aldık. 1 yıl ödemesiz, 3 yıl vadeli ve sıfır faizli bu destekle KOBİ’lerimize işletmenin büyüklüğüne ve aldığı zarara göre 1,5 milyon TL’ye varan faizsiz kredi sağladık. . sözlerini kullandı.

beylikova-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bakırköy evden eve nakliyat
Başa dön tuşu