Ekonomi

Kazanç çağrısı: Daktronics 2024 mali yılı 4. çeyreğinde rekor gelir bildirdi

Dijital ekran teknolojisinde lider Daktronics, Inc. (DAKT), rekor gelir, işletme gelirinde önemli bir artış ve operasyonlardan güçlü nakit akışı elde ederek 2024 mali yılını başarılı bir şekilde kapattığını bildirdi. Şirket, 12 Haziran 2024 tarihinde yapılan 2024 Mali Yılı Dördüncü Çeyrek Kazanç Sonuçları Konferans Çağrısı sırasında, çeyrek dönem satış hacminde %2,9’luk bir büyüme ile 216 milyon dolara ulaştığını ve tüm yıl satışlarında %8,5’lik bir artış olduğunu açıkladı.

Faaliyet gelirleri bir önceki mali yılın rakamlarını dört kat aşarak yükseldi ve faaliyetlerden elde edilen nakit akışı 63 milyon doların üzerinde gerçekleşti. Şirketin çeşitli pazar dikeylerine stratejik olarak odaklanması, dijital dönüşüm ve operasyonel optimizasyon bu güçlü sonuçlara katkıda bulundu.

Önemli Çıkarımlar

 • 4. çeyrekte %2,9 artışla 216 milyon dolara ulaşan rekor gelir, tüm yıl satışlarında %8,5 büyüme.
 • Faaliyet geliri, bir önceki mali yıla göre dört kattan fazla artarak önemli ölçüde iyileşti.
 • Faaliyetlerden elde edilen nakit akışı 63 milyon doları aştı.
 • Siparişler, Canlı Etkinlikler ve Uluslararası iş birimi siparişlerinin etkisiyle %14,6 oranında arttı.
 • Brüt kar marjı net satışların %25,7’sine, faaliyet kar marjı ise satışların %9’una ulaştı.
 • Yıl sonu nakit pozisyonu 81,7 milyon $ ile güçlü bir seviyede gerçekleşti.

Şirket Genel Görünümü

 • Daktronics, 2025 mali yılında gelecekteki büyüme ve getirileri artırmak için girişimler uyguluyor.
 • Şirket, Canlı Etkinlikler, Ticari, AV entegratörleri, Ulaşım, Uluslararası ve Liseler dahil olmak üzere pazar dikeylerine odaklanıyor.
 • Mali 2025 yılı için stratejik öncelikler arasında dahili sistemlerin geliştirilmesi, pazarlara daha fazla nüfuz etmek için yenilikler yapılması ve işletme maliyetlerinin düşürülmesi yer alıyor.

Önemli Ayı Gelişmeleri

 • Flip-Chip teknolojisine sahip yeni dar piksel aralıklı ürün serisinin kârlılık ve gelir üzerindeki etkisini tahmin etmek için henüz çok erken.

Yükselişte Öne Çıkanlar

 • Şirket, bağımsız billboard satışlarında ve dar piksel aralıklı ürün gruplarında büyüme kaydetti.
 • Müşterilerden ve iş ortaklarından yeni teknolojilere ilişkin olumlu geri bildirimler ve ilgi.
 • Liselerde tam video dönüşümüne yönelik eğilim gözlemlendi.
 • Yinelenen gelir akışları daha yüksek marjlara ve müşteri memnuniyetine katkıda bulunuyor.

Kaçırılanlar

 • Kazanç çağrısı sırasında herhangi bir spesifik eksiklik tartışılmamıştır.

Soru ve Cevaplarda Öne Çıkanlar

 • Askeri ve kontrol merkezleri için dar piksel aralıklı ürünlerin potansiyeli tartışıldı.
 • Şirket, uluslararası pazar konusunda iyimser olduğunu ve büyümeyi desteklemek için ekiplere yatırım yaptığını ifade etti.

Daktronics’in dördüncü çeyrekteki sağlam performansı, stratejik uygulamasının ve inovasyona odaklanmasının altını çiziyor. Şirketin bağımsız reklam panosu satışlarını kazanmaya ve askeri ve kontrol odası kullanımı da dahil olmak üzere çeşitli uygulamalar için dar piksel aralıklı ürünlerini pazarlamaya verdiği önem, büyümesine katkıda bulundu. American Transmission Company, Teksas ve Kuzey Carolina Ulaştırma Bakanlıkları ve Southwest Airlines ile yapılanlar gibi belirli projeler, şirketin önemli siparişleri güvence altına alma yeteneğini vurgulamaktadır.

Şirketin dar piksel aralıklı ürün serilerini geliştirmek için Flip-Chip teknolojisini piyasaya sürmesi gibi teknolojideki ilerlemeleri, ürün geliştirmeye olan bağlılığını göstermektedir. Bu yeniliklerin kesin finansal etkisi henüz görülmemiş olsa da, ilk olumlu geri bildirimler gelecekteki gelir akışları için potansiyel sinyali vermektedir.

Daktronics’in servis ve bakım yeteneklerine odaklanması, e-satış kanallarının geliştirilmesi ve sistem iyileştirmeleriyle birlikte satın alma sürecini kolaylaştırmayı ve pazar erişimini genişletmeyi amaçlamaktadır. Şirketin 2025 mali yılı için dahili sistem geliştirmeleri, inovasyon yoluyla pazara nüfuz etme ve maliyet azaltma gibi stratejik öncelikleri, sürekli olarak sermaye maliyetinin üzerinde getiri elde etme hedefiyle uyumludur.

Şirketin rekor geliri ve 81,7 milyon dolarlık nakit pozisyonuna yansıyan güçlü finansal sağlığı, gelecekteki büyüme için sağlam bir temel oluşturmaktadır. Daktronics, gelir artışı ve getiri sağlama konusundaki kararlılığıyla dijital ekran pazarındaki ivmesini sürdürmeye hazırlanıyor. Şirket yönetimi, ekiplerinin sıkı çalışmasını takdir ederek ve gelecek mali yıla iyimserlikle bakarak, kalıcı gelir, kazanç ve nakit akışı yaratma kabiliyetine olan güvenini ifade etti.

InvestingPro Insights

Daktronics’in 2024 mali yılının dördüncü çeyreğindeki etkileyici performansı, kazanç raporunda vurgulandığı gibi, InvestingPro’nun temel ölçümleri ve içgörüleriyle daha da doğrulanmaktadır. Şirketin mali sağlığı, 615,11 milyon dolarlık piyasa değeri ile dijital ekran sektöründeki önemli varlığını ortaya koyuyor. Dikkat çekici bir InvestingPro İpucu, Daktronics’in bilançosunda borçtan daha fazla nakit tuttuğuna işaret ediyor; bu, şirketin kazanç çağrısında bildirilen 81,7 milyon dolarlık güçlü yıl sonu nakit pozisyonuyla uyumlu bir finansal istikrar sinyali.

Şirketin hisse senedi fiyatı yatırımcı güvenini yansıtıyor ve %93,99’luk fiyat yüzdesiyle 52 haftanın en yüksek seviyesine yakın işlem görüyor. Bu, Daktronics’i çevreleyen yükseliş hissiyatının altını çizen 1 Yıllık Fiyat Toplam Getirisi %115,21 olduğundan, geçen yılki önemli bir getiri ile tamamlanmaktadır. Ayrıca, şirketin 2024’ün 3. çeyreği itibarıyla son on iki aya göre düzeltilmiş F/K oranı 10,93 olup, kazançlara göre potansiyel olarak cazip bir değerlemeye işaret etmektedir.

InvestingPro ayrıca Daktronics’in finansal ölçümlerini ve hisse senedi performansını daha derinlemesine inceleyen ve ilgilenen okuyucuların erişebileceği daha fazla ipucu sunmaktadır. Bu ek bilgileri keşfetmek isteyenler INVTROZEL1A kupon kodunu kullanarak InvestingPro’da InvestingPro aboneliğinde %20’ye varan indirim elde edebilirler. Hem yatırımcılar hem de sektör gözlemcileri için kapsamlı bir analiz sunan 13 InvestingPro İpucu daha mevcut.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu