Haber

Mehmet Büyükekşi: Yeni bir sistem kuruyoruz

Geçtiğimiz hafta Süper Lig’de çok değerli bir teknoloji olan Yarı Otomatik Ofsayt Sistemi’ne geçildi.

Ofsayt pozisyonlarındaki hataları en aza indirmesi beklenen teknolojinin ülkemize gelmesiyle ortamın biraz daha yumuşaması bekleniyor.

“YOOS’u Türkiye’ye getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz”

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı da Yarı Otomatik Ofsayt Sistemine ilişkin konuştu.

Büyükekşi açıklamasında şunları söyledi: “Bugün Yarı Otomatik Ofsayt Sistemi’nin lansmanı için bir araya geldik. Geçtiğimiz Dünya Kupası ve Şampiyonlar Ligi’nde başarıyla uygulanan ve 2019’da lansmanını yaptığımız Yarı Otomatik Ofsayt Sistemi’ni Türkiye’ye getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. İtalya’dan sonra Avrupa’da ilk kez.”söz konusu.

Yeni bir sistem kurulacağına değinen Mehmet Büyükekşi, şu açıklamalarda bulundu:

Gelişmiş futbol ülkelerinin altyapılarında uygulanan dijital futbolcu bilgi sistemi üzerinde çalışmalar devam ediyor. Bir diğer projemiz ise mevki ve oyuncu özelliklerine göre Türkiye’nin her yerinde arama yapabilen dijital futbolcu bilgi sistemini Türk futboluna kazandırmak.

“Çağına uygun hale getireceğiz”

Modern futbolda güncel teknoloji ve dijitalleşme vazgeçilmez unsurlardır. TFF olarak dijitalleşmeye verdiğimiz değerle tüm liglerdeki gözlemci ve temsilci raporları ile profesyonel futbolcu lisanslarının dijitalleşmesini sağladık. Bu sayede zaman ve emek israfının önüne geçtik. Artık tüm amatör futbolcuların lisanslama süreçlerini dijitalleştirmek için çalışmalara başladık. Bu sayede ülkemizdeki tüm futbolcuların lisanslama süreçlerini modernize etmek istiyoruz.

“Ofsayt kararları saniyelere inecek”

Ofsayt kararı verme süresini dakikalardan saniyelere indiren Yarı Otomatik Ofsayt Sistemi, sahadaki oyun kalitesini artıracak ve hata marjını minimuma indirecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu