Haber

Son dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan: İç savaş uçağımızın adı Kaan, ülkemize hayırlı olsun

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Kahramankazan Merkez Yerleşkesi’nde düzenlenen Geleceğin Yüzyılı Tanıtım Programı’nda açıklamalarda bulundu.

YERLİ SAVAŞIN ADI “KAAN” OLDU

Anons yapılmadan önce Hürjet ve ilk yerli savaş uçağımız piste indi. Uçakların pilotları, kasklarını Cumhurbaşkanı Erdoğan’a takdim etmek için kürsüye çıktı. O anlarda ilk kez yerli savaş uçağımızın adını açıklayan Erdoğan, “Şu anda Hürjet’imiz ve KAAN’ımız karşımızda. İlk yerli uçağımızın adı Kaan. Ülkemize ve milletimize hayırlı olsun. İkisini de karşımda görünce Yahya Kemal’in şu mısraları geldi aklıma: Kopan tufan Türk ordusudur Ya Rabbi, İşte senin uğrunda can vermiş ordu Ya Rabbi. ününüz ezanlarla yükselecek.Kazanın çünkü bu İslam’ın son ordusudur.” söz konusu.

“ŞEHİTLERİMİZE RAHMET DİLERİM”

Erdoğan’ın açıklamalarından satırbaşları: “Öncelikle şehitlerimiz Ankara Emniyet Müdürlüğü’nde görevli polis şefi Özgür Barçın’a Resul Barutçu kardeşimize Allah’tan rahmet diliyorum. Resul Barutçu abimize Allah’tan rahmet diliyorum. Rabbim şehit saflarında aziz habibine komşu eylesin.15 Temmuz Kahramankazan’da şanlı direnişiyle kahraman ünvanını alan şehitlerimizi rahmetle anıyoruz.” Minnet ve şükranla anıyorum. TAI çalışanlarımızın huzurunda, tüm işçilerimizin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutluyorum. 1 Mayıs’ı emek ve dayanışma günü ilan eden bizleriz. Bunu hükümetimiz döneminde yaptık.

“HAYALLERİMİZİ GERÇEKLEŞTİRİYORUZ”

Son aylarda savunma sanayinde büyük gurur yaşadık. Altay Tankı, TCG Anadolu, GÖKBEY, insansız hava araçlarından torpido atışları yapılıyor. Artık havada, uzayda, karada her alanda varız. Bugün projelerimizin yeni fazı ile milletimizin huzurundayız. Yarın yenilerini göreceğiz. Milletimizin yüzyıllardır peşinden koştuğu hayallerimizi birer birer gerçekleştiriyoruz.

“ENGELLERE RAĞMEN BAŞARISIZ OLMADIK”

Milletimizin yüzyıllardır peşinden koştuğu hayalleri birer birer gerçekleştiriyoruz. Gazi Mustafa Kemal’in 1925’te “İstikbal göklerdedir” demesi Vecihi Hürkuş’un ve Nuri Demirağ’ın girişimi oldu, ancak bu vizyoner girişimciler içeride ve dışarıda engellendi. Necmettin Erbakan’a yönelik saldırılar da kötü niyetlerin sonucudur. Kıbrıs Barış Harekatı sırasındaki tecrübelerimiz, ülkemizin kendi savunma sanayisini kurmasının bir zorunluluk olduğunu göstermiştir. Ancak gerekli adımları attı. Birçok zorlukla karşılaşmamıza rağmen yılmadık, yılmadık, hedeflerimizden vazgeçmedik.

Kamu kurumlarımız, özel bölümlerimiz ve üniversitelerimizle dayanışma içinde bugünlere geldik. Yerli savunma sanayisini yüzde 80’e çıkardık. Bugün bazı hükümetlerin beceriksizliği nedeniyle ilerleyemeyen bir geleceği yaşıyoruz. Geleceğin simgesi olan ruhlara bugünden ulaştık. Bugün geleceği diyoruz.”

ikizcehaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu