Ekonomi

Türkiye 2022’de yüzde 5,6 büyüdü

Türkiye ekonomisinde 2022 büyüme performansının detayları belli oldu.

Bloomberg HT anketine katılan ekonomistlerin beklentisi, Türkiye’de gayri safi yurtiçi hasılanın 2022’de yüzde 5,2 artacağı yönündeydi. Yılın son çeyreği için yıllık büyüme beklentisi ise yüzde 2,8 olarak belirlendi.

Uluslararası kuruluşların Türkiye’nin 2022 büyümesine ilişkin varsayımları da yüzde 5 civarındaydı. oldu. Uluslararası Para Fonu (IMF), daha önce yüzde 5 olarak açıkladığı 2022 büyüme tahminini yüzde 5,5’e yükseltmişti.

Dünya Bankası’nın 2022 büyüme beklentisi yüzde 4,7 olarak açıklandı. EBRD’nin 2022 varsayımı da yüzde 4,5 idi.

Ekonomi yönetiminin 2022 büyüme tahmini de yüzde 5’ti. Orta Vadeli Program’a göre 2022 yılı GSYH büyümesinde gerçekleşme tahmini yüzde 5 olarak açıklandı.

Üçüncü çeyrekte yüzde 3,9 büyüme kaydedildi

İlk çeyrekte yüzde 7,5, ikinci çeyrekte yüzde 7,7 büyüyen ekonomi, üçüncü çeyrekte yüzde 3,9’a geriledi.

Bu dönemde TL’nin değer kaybetmesi ve Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı gündemdeydi. Enerji piyasasındaki fiyat artışlarının da etkisiyle enflasyon yüzde 85’in üzerine çıktı. Bu dönemde ekonomi yönetimi cari fazla odaklı kredi ve büyüme politikalarına ağırlık vermiştir.

Öncü göstergelerden gelen sinyaller

Yılın son çeyreğinde sanayi üretimine ilişkin sinyaller büyümede yavaşlamaya işaret etti. Kasım ayında sanayi üretimi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1,3 azaldı. Böylece sanayi üretimi, pandemiden bu yana ilk kez yıllık bazda düştü.

Sektör için benzer sinyaller imalat satın alma yöneticileri endeksinden (PMI) geldi. 50, yılın çoğu için endeks eşik değeridir. altında daralma sinyali verdi. Kasım ayında endeks 45,7 ile yılın en düşük seviyesine geriledi.

-Veriler anında güncellenecektir. Veriler ve bilgilere ilişkin yorumlar için Bloomberg HT yayınını Youtube sayfasındaki canlı yayın sekmesinden izleyebilirsiniz.

haber-devrekani.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bakırköy evden eve nakliyat
Başa dön tuşu